Smrt šestnáctiletého mladíka Jiřího B. jehož tělo našli loni na podzim na silnici mezi Sobíňovem a Ždírcem nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, zatím nemá viníka.

Podle kriminalistů mladíka srazilo dosud neznámé auto. Přestože vyšetřovatelé z Havlíčkova Brodu vyslechli desítky svědků, a opakovaně se obraceli na veřejnost, aby jim pomohla identifikovat podezřelé auto z kamerových záznamů, k vyřešení tragédie to zatím nestačilo.

„Z tohoto důvodu policisté případ odložili. Pokud by vyšly najevo nějaké nové skutečnosti, případ se znovu otevře,“ informovala o novém postupu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Tělo mladíka ze Ždírce nad Doubravou našli na silnici mezi obcemi náhodní kolemjdoucí 12. října kolem druhé hodiny ranní. Mladík nejevil známky života a nepomohli mu ani lékaři rychlé záchranné služby. Svědci, kteří byli tehdy na místě, upozorňovali, že na těle mladíka nebyly patrné známky po střetu s autem a spekulovali, že mohlo jít o úmrtí v souvislosti s drogami. Ty si mohl vzít na diskotéce v Sobíňově, odkud se v noci vracel domů. To se ale nepotvrdilo a policie později zveřejnila, že hlavní vyšetřovací verzí je, že mladík zemřel po střetu s neznámým vozidlem. Násilnou smrt vyloučili.

Kriminalisty zajímal pohyb mladíka v době mezi jednou a půl třetí ráno. Po silnici se měl pohybovat pěšky. Na sobě měl mít tmavé oblečení. „Obracíme se i na řidiče vozidel, kteří projížděli v tutéž dobu v obou směrech, aby své svědectví případně záběry z palubních kamer, které mají ve svých vozidlech, poskytli havlíčkobrodským kriminalistům. Případná svědectví a další informace k pohybu mladíka po silnici lze poskytnout na tísňové lince 158,“ žádala tehdy mluvčí Čírtková.

Kriminalisté sázeli i na záběry z kamer v širším okolí. Podle nich nakonec vytipovali osobní auto, pravděpodobně světlé barvy, které kamera zachytila na kruhovém objezdu ve Žďírci nad Doubravou. Podle policie mohlo jít o VW Passat combi, VW Golf combi, VW Bora combi, VW Polo combi, Škoda Octavia combi I..

„Toto vozidlo na kruhový objezd najelo od obce Sobíňov a poté po vyjetí z druhého výjezdu pokračovalo v jízdě zřejmě směrem na Krucemburk, avšak další průběh jízdy tohoto vozidla obcí Ždírec nad Doubravou na jiných kamerách zaznamenán nebyl. Toto zatím neznámé vozidlo projíždělo přes kruhový objezd dne 12 . října minutu před druhou hodinou v noci,“ uvedla k záznamu policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kriminalisté vyzvali řidiče auta, aby se jim přihlásil. Jestli se tak stalo, není známo. Se svým svědectvím se mohly přihlásit i další osoby, které by mohly mít informace ke zmiňovanému autu nebo k celému případu. Volat mohou stále, a to na linku 158 nebo na telefon 974 271 326 či 974 271 320.