Studie má být hotová letos v létě a má mimo jiné posoudit dopady na současný stav území. A je také hlavním důvodem, proč starostové nyní přichází s peticí. „Navíc se nyní projednávají zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, kde se s přehradou počítá. Blíží se také krajské volby a myslím si, že jednotliví uchazeči o post hejtmana obou krajů by se k přehradě měli vyjádřit,"doplnil předseda petičního výboru a starosta Oslavan Vít Aldorf.

PŘÍRODA A ROZVOJ

Důvodů, proč se do boje proti možné stavbě přehrady pustil, je podle něj několik. „Z pohledu starosty Oslavan jsme město, které se bude nacházet těsně pod hrází přehrady. To by znamenalo zamezení jakéhokoli rozvoje do budoucna. Pak je tu rozměr člověka, který údolí dlouhodobě zná, vyrůstal tam a má k němu vztah jako tramp a člověk, který má rád přírodu. Jde o jedno z posledních údolí tohoto typu v rámci republiky," vysvětlil Aldorf.

Případná přehrada se nelíbí ani starostům z Třebíčska, do jejichž katastrů by nová přehrada zasáhla. „My jsme přehradu začali řešit již loni. Poslali jsme několik námitek na Ministerstvo zemědělství. Jsem rád, že se k nám další starostové konečně připojili. Budeme petici teprve projednávat na zastupitelstvu, ale předpokládám, že se k ní připojíme," řekl starosta Březníku Ladislav Malach.

A petici plánují podpořit také v Mohelně. „Stavbu přehrady jsme probírali na zastupitelstvu a nesouhlasíme s ní. Petici určitě podpoříme. Na našem katastru se přehrada dotkne asi desítky chat, ale jde především o celé krásné údolí," souhlasí starosta Mohelna Jiří Kostelník.

Ztráta unikátní přírody, která je nyní přírodní rezervací a žije a roste v ní řada vzácných rostlin a živočichů, by mohla mít na obce také nepříznivé ekonomické dopady. Bojí se ztráty turistů a výletníků, kteří je navštěvují.

„My jsme s údolím řeky Oslavy sžití. Nám by bytostně vadilo, kdyby mělo zmizet pod přehradou. Jsme s ním spojeni i ekonomicky. Údolí navštěvují turisté, kteří chodí přes Ketkovice, zastaví se u nás a utratí peníze v místním hostinci," obává se starosta Ketkovic Jiří Obršlík, který je rovněž jedním ze členů petičního výboru.

Do něj patří například také zpěváci Vladimír Kerndl, šerif osady Tomahawk, která na řece Oslavě začínala, a frontman kapely Kamelot Roman Horký. Ten se svojí kapelou zahraje i na oficiálním happeningu k podpoře petice, který se uskuteční 19. června v Oslavanech.

„Budeme dělat protiakce, happeningy, setkání a budeme sbírat podpisy do petičních archů. Musíme posbírat minimálně 12 tisíc platných podpisů, aby se problémem přehrady na řece Oslavě musel zabývat parlament," uvedl na facebookové stránce Zachraňme údolí Oslavy zpěvák Roman Horký.