Odměny komunálních a regionálních politiků se počínaje tímto datem vrací na úroveň roku 2010. Nárok na vyšší odměnu mají i starostové malých obcí, kteří se této funkci věnují vedle svého zaměstnání. Měli by brát měsíčně až šedesát procent odměny pro starosty na plný úvazek. Do prosince měli nárok jen na dvě pětiny této odměny. K navýšení měsíční odměny konkrétních neuvolněných starostů však dojde pouze poté, když ji schválí zastupitelstvo obce.

„I když není nová úprava nijak rozsáhlá ani komplikovaná, rozešleme našim členským obcím manuál, ve kterém je seznámíme s novinkami a vysvětlíme jim, jak mohou nových pravidel využít," řekl tajemník Sdružení místních samospráv České republiky Tomáš Chmela.

Jak uvádí na svých stránkách ministerstvo vnitra, odměna se odvozuje od zákonem stanovené částky pro uvolněné starosty ve výši 27 425 korun měsíčně a je zvýšena podle počtu obyvatel obce. Například neuvolněný starosta vesnice se 180 obyvateli by tak měl mít nárok na 18 020 korun. Starosta obce s 1800 obyvateli by pak mohl dostat až 25 214 korun.

Jde o neuvolněné starosty, kteří kromě obecní funkce chodí do práce, podnikají nebo jsou v důchodu. Na úřadě stráví mnoho času. „Rozhodnutí je to dobré, ale konkrétně pro mě se nic nezmění. Vyšší plat rozhodně nechci, protože jde odměňování z obecních peněz a ty by nám pak chyběly. Navíc nedělám starostu kvůli penězům, ale kvůli obci, lidem," nechal se slyšet neuvolněný starosta Olešné Josef Bláha.

Josef Bláha je v čele obce třetí volební období. V současné době je v důchodu. „Práce pro obec je náročná, protože se neustále mění zákony, je čím dál tím více agendy. Peníze zdaleka nevynahradí čas, který starostováním strávím. Denně jsem na úřadě zhruba čtyři hodiny, kdybych k tomu měl připočítat večerní schůze a mnoho dalších aktivit, tak by to vyšlo minimálně na poloviční pracovní úvazek. Ale baví mě to, nestěžuji si," usmál se Bláha.

Obdobně to vidí i další neuvolněný starosta Martin Malina, který je druhé volební období v čele Salačovy Lhoty na Pacovsku.

„Ano, děkujeme za možnost navýšení platů, ale my tuto změnu rozhodně neplánujeme. Obec na to nemá peníze. Vadí mi, jak je tato věc mediálně prezentována. Pokud vláda vydala toto nařízení, tak by měla přijmout i další krok a sice, aby k navýšení byly peníze," zdůraznil Martin Malina, který dělá technika v Dřevozpracujícím družstvu v Lukavci. I on zdůraznil, že svoji funkci nevykonává kvůli penězům.

„Dělat starostu znamená službu lidem, být 24 hodin k dispozici, být na telefonu. Nemohu říci, kolik hodin týdně v práci strávím. Někdy se celý den nic neděje, jindy řeším důležité věci každou hodinu. Rozhodně si nestěžuji. S tímto vědomím jsem do toho šel, jsem tu pro lidi," poznamenal starosta Salačovy Lhoty.

Celodenní práce

František Straka, neuvolněný starosta Vokova v tom má také jasno. Do letošních komunálních voleb, které se uskuteční na podzim, se rozhodně s žádným zvyšováním odměn nepočítá.

„Nevím, co to bylo od vlády za gesto. U nás rozhodně k navýšení nedojde a po komunálních volbách ať se rozhodne nové zastupitelstvo, jak s penězi naloží. Práce neuvolněného starosty se podle mne snad ani nedá penězi vyčíslit. Je to celodenní práce. Jsou za tím hodiny papírování, vyřizování," komentoval František Straka.

Ten dělá ve Vokově starostu tři volební období. „Předtím jsem ještě starostoval zhruba půl volebního období. Zatím nejsem rozhodnutý, zda budu na podzim znova kandidovat, je to padesát na padesát," poznamenal starosta obce Vokov.