Přednostně by se měly rozvíjet jaderné a vodní zdroje, měla by se dostavět jaderná elektrárna Temelín a modernizovat a co nejdéle provozovat jaderná elektrárna Dukovany.

Vyplývá to z právě ukončeného průzkumu, jehož se zúčastnili také studenti Střední školy řemesel v Třebíči. Konal se v celkem dvanácti gymnáziích, průmyslovkách a středních odborných školách a učilištích. Průzkum se uskutečnil v rámci osvětové kampaně Energie budoucnost lidstva s podporou elektrárenské společnosti ČEZ.

„Dvě třetiny ze 700 účastníků průzkumu soudí, že nahradit do roku 2030 produkci Temelína a Dukovan jinými zdroji nelze a plných 84 procent odmítá, aby se Česko zavázalo ukončit během několika desetiletí jejich provoz," popsal Vladimír Pick z Agentury J.L.M., s.r.o.

Pro dostavbu JE Temelín se vyslovilo 72 procent, proti 28 procent studentů. „Podpora výstavby nových reaktorů roste s věkem a mezi studenty posledních ročníků dosahuje 86 procent," dodal Pick.

Jasno mají středoškoláci i o budoucnosti JE Dukovany: Téměř tři čtvrtiny respondentů doporučují, aby se modernizovala a provozovala co nejdéle; dalších 19 procent by ji nechalo běžet ještě 20 let a pro co nejrychlejší uzavření je devět procent respondentů.

Studenti českých středních škol zpochybňují schopnosti tuzemských politiků rozhodovat o energetické budoucnosti státu. Naprostá většina, plných 91 procent, se domnívá, že by se takové rozhodování mělo svěřit odborníkům. Kvalifikaci politiků v této oblasti uznávají jen pouhá dvě procenta, referendum o této otázce by nechalo vyhlásit sedm procent středoškoláků.