Škola se totiž zapojila do jubilejního desátého ročníku projektu Stavby z vlnité lepenky. Tým nadšených studentů tak během tří měsíců vytvořil z papíru model hradu z Lipnice nad Sázavou.

„Projekt jsme do soutěže odeslali v minulém týdnu, tedy pouze fotografie lipnického hradu. Pokud nás odborná porota vybere do užšího výběru, následně pošleme i samotný model," vysvětlil učitel Radek Kubát, který studenty metodicky vedl. Ten podotkl, že škola se již této soutěže několikrát zúčastnila. „Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností Eko-Kom a Národním památkovým ústavem. Pořadatel nám tak poskytl i kompletní materiál, tedy vlnitou lepenku, ze které je lipnický hrad postaven," pokračoval Kubát.

„Na modelu jsme začali pracovat někdy v únoru. Nejprve jsme si připravili jednotlivé části hradu, které jsme následně vystřihli a postupně nalepili," řekl jeden ze studentů Lukáš Mottl. Jeho kolega Michal Studený také doplnil, že každý měl na starosti nějakou část. „Všechno jsme dělali mimo vyučování, tedy ve volném čase, a to nejen doma, ale i po vyučování ve škole," konstatoval Studený.

Podle dalšího studenta Jaroslava Lédla se do soutěže přihlásilo dvacet osm škol z celé České republiky. „Do užšího výběru postoupí pouze deset škol. Myslím si, že šanci máme, jelikož jsme si dali záležet nejen na detailech, ale i terénu. Pokud postoupíme, rozhodně model ještě o něco vylepšíme," nechal se slyšet Lédl, kterého doplnili i Vojtěch Gruber a Jan Vařečka, podle nichž to byla obrovská zábava a zároveň i cenná zkušenost.

Samotný model musel být zpracován na téma Národní kulturní památka České republiky.

„Nechtěli jsme stavět nějaký kostel nebo například most, jelikož to vytvářeli již studenti před námi. Lipnici všichni známe, takže to celkem šlo," shodli se studenti. Ti dodali, že velikost stavby byla pořadateli omezena na maximální rozměry podstavy jeden krát jeden a půl metru.
Finálové kolo se uskuteční v červnu v Ledeburském paláci v Praze na Malé Straně. Porota udělí celkem tři ceny. Nejlepší model získá cenu v hodnotě 25 tisíc korun, druhé místo deset tisíc korun a třetí škola pět tisíc korun.