Mezi kraji je na Vysočině druhý nejnižší počet dosud nevyměněných průkazů, je to výrazně méně než ve středních Čechách, které jsou na opačném konci žebříčku. „Ve Středočeském kraji letos skončila nebo skončí platnost více než dvanácti a půl tisícům řidičských průkazů, které dosud nebyly vyměněny. Na Vysočině výměna čeká 4450 osob, pokud chtějí i nadále řídit,“ řekla k aktuálním číslům mluvčí Ministerstva dopravy Lenka Rezková. Je nasnadě, že počty v jednotlivých krajích zhruba odpovídají počtu vydaných průkazů.

Statistky jsou rozděleny na jednotlivé měsíce. Nejvyšší počet je pochopitelně průkazů, kterým končí platnost v prosinci a vesměs tedy stále ještě platí. Na druhou stranu 3680 řidičům na Vysočině už letos skončila platnost průkazu v předchozích měsících a o nový nezažádali.

Nejčastěji se jedná o řidiče nad 61 let, lze však usuzovat, že senioři už o nový průkaz nestojí. Druhá nejpočetnější skupina jsou však třicátníci a zde by mohlo jít většinou o řidiče, kteří prostě za deset let na výměnu zapomněli a jezdí s propadlým dokladem. Na Vysočině jich je 1021, jen o 155 méně než seniorů.

Ilustrační foto.
Autoškolský ombudsman bojuje proti šizení výuky

Na Vysočině je mezi obcemi s rozšířenou působností jednoznačně nejvíce nevyměněných řidičských průkazů v Jihlavě. Pokud se nebude brát v potaz 134 dokladů, kterým končí platnost v prosinci, více než sedm stovek řidičů zde má propadlý řidičský průkaz. „Měnit si řidičák už nebudu, musel bych kvůli tomu do města. Když někam jedu, je to jen do lesa a to je mimo silnici,“ sdělil běžnou praxi jeden ze seniorů za volantem.

Naopak nejméně dosud nevyměněných průkazů s letos končící platností je mezi okresními městy Vysočiny ve Žďáru na Sázavou a to 362. Jen o třináct více má Pelhřimov. Všech 71 končící v prosinci by přitom mohlo být možné nechat dát vyměnit za jediný den. „V pracovní den s prodlouženou úřední dobou do 17 hodin jsme schopni zpracovat okolo 70 žádostí,“ řekl tajemník Městského úřadu Pelhřimov Jan Machyán. Ve dnech s úřední dobou do dvou je to pak o třicet žádostí méně.

Že úřady stíhají potvrzují i z Třebíče. „Fungují dvě přepážky a dvě záložní pracoviště. Ty průběžně zvládají klienty bez významných čekacích lhůt,“ prozradila mluvčí radnice Irini Martakidisová. Frontám se dá vyhnout i jinak. Od poloviny letošního roku totiž lze řidičský průkaz vyměnit na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, dříve to muselo být v místě bydliště.

Ilustrační fotografie.
Šetřete vodou, vyzval jihlavský magistrát. V přehradě ubývá vody pro město

Výměnu lze samozřejmě provést i po propadnutí platnosti průkazu, jen jde většinou o expresní vydání do pěti dní a to je za sedm set korun. Výměna v běžné lhůtě je oproti tomu zdarma, trvá ale o trochu déle. „Zákonná lhůta pro vydání řidičského průkazu je 20 pracovních dní. V praxi je lhůta kratší, zhruba do 14 dní,“ uvedl Machyán.

Pokud majitel řidičského průkazu zapomněl myslet na výměnu, bude muset pár dní chodit pěšky. „Občané žádný náhradní doklad nedostanou, ten se vydává pouze v případě ztráty či odcizení,“ potvrdil Jakub Axman ze žďárské radnice. „Pokud chtějí mít vše s dostatečným předstihem, je potřeba zažádat o výměnu ideálně alespoň 21 dní před koncem platnosti řidičského průkazu,“ poradil. Již tři měsíce před propadnutím dokladu pak lze požádat o nový řidičský průkaz.

Koho by snad napadlo zkusit svést vše na ztrátu za účelem získat náhradní doklad, neuspěje. Toto potvrzení lze totiž vydat pouze pro platné průkazy, jak potvrdil tajemník novoměstského městského úřadu Petr Hanych. „Platnost dočasného dokladu je jeden měsíc, nejpozději však platnost končí s platností vlastního řidičského průkazu,“ dodal.

Usednout za volant s neplatným řidičským průkazem se může řidiči pořádně prodražit. „Řidič, který řídí motorové vozidlo s neplatným řidičským průkazem, se dopouští přestupku, za který je možné uložit na místě v příkazním řízení pokutu až 2000 korun a v rámci správního řízení uložit pokutu do 2500 Kč,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zástupci korejské KHNP s představiteli třebíčské radnice.
Zájemci o dostavbu jaderných elektráren si v Třebíči podávají dveře