Projít však tentokrát nemohl přes Podklášterský most, který dělníci zbourali, aby v závěru letošního roku otevřeli nový. „Myslím ale, že si s tím poradíme. Změnili jsme trasu, půjde se jinudy a pro návštěvníky to může být zajímavá novinka jinak tradičních oslav," poznamenala Jaromíra Hanáčková.

Průvod čítal několik desítek lidí. Všichni byli oblečení do historických kostýmů a za svitu loučí se od baziliky sv. Prokopa vydali do města.

Přes Žerotínovo náměstí prošli do židovské čtvrti. Dále zamířili podél řeky po Havlíčkovu nábřeží, okolo staré židovské radnice a přes Tiché náměstí na Podzámeckou nivu.

Nová trasa lidem, kteří se přišli na historicky oděný průvod podívat, nevadila. „Proč by vadila? Je to změna. Klidně bych bral, kdyby se šlo každý rok trochu jinudy," mínil Petr Mašek, který si přišel průvod prohlédnout už k bazilice. „Je to pěkná akce, je to zpestření. Podíval jsem se i do městečka pod zámek a bylo to tam taky super," dodal.

Historické městečko se na Podzámecké nivě otevřelo už v pátek odpoledne. Střídali se na něm kejklíři, mohutní fríští koně, divadla, středověké boje a také koncert pro tři kápě, který se uskutečnil v pátek večer.

Oslavy završil ohňostroj. A ještě v neděli se na nádvoří zámku představil Junior band z Pohořelic.

Letošní slavnosti byly připomínkou už třináctého výročí zapsání třebíčské baziliky svatého Prokopa, židovské čtvrti a židovského hřbitova na významný seznam památek Unesco.

Od té doby se podařilo opravit řadu domů v židovské čtvrti a vrátit jim původní vzhled. Celkem se jich tam nachází přes 120. Na hřbitově si lze prohlédnout kolem tří tisíc náhrobků.