Květiny jsou určené třiatřiceti občanům Třeště. Ti se na konci druhé světové války postavili německým jednotkám a tento statečný čin je stál život. Účastníci tradičního Běhu vítězství tak už dlouhá léta vždy po doběhu pokládají květiny u památníku ve vězeňském dvoře, čímž vzdávají úctu padlým.

Jde skutečně o dlouhou tradici, letošní ročník závodu byl již jednačtyřicátý. „Nevím, jestli tradice pokládání květin existuje od prvního ročníku, ale od druhého určitě. Dříve dokonce před samotným startem bývala vysílaná delegace závodníků, která položila květiny u tanku, který stál v Třešti na místě dnešní benzinové pumpy," řekl ředitel závodu Bohumil Novák.

Pietní akt si chválí i samotní běžci. „Je to pěkné a přirozené připomenutí třešťských událostí z konce války, které je spojené se sportovním výkonem a setkáním lidí," konstatoval běžec a senátor Miloš Vystrčil. V cíli ho povzbuzoval také jeho vnuk a Vystrčil mu tak vyprávěl o historii třešťského povstání. „Spolu jsme se u památníku poklonili a úplně nenásilně se tak o zdejších událostech dozvěděl. Myslím si, že si to bude víc pamatovat, než kdyby ho ve škole nahnali na nějaké výročí," dodal senátor, jenž se závodu zúčastnil počtvrté.

Podstatně víc čárek s účastí má na kontě jihlavský běžec Jaromír Schling. Poprvé z Jihlavy do Třeště běžel ještě před rokem 89. „Běžím to asi po pětadvacáté, ale jistě to nevím. Závod je pořád stejný, ale kopce jsou čím dál vyšší. Nevím, jak to pořadatelé dělají, ale každý rok je to horší a horší," usmíval se veteránský běžec. „Mění se také les. Tam, kde byly houštiny, jsou dneska velké stromy a tam, kde jsme koukali na skalky, dneska není vidět nic," doplnil.

Na start závodu, který je zařazený v seriálu Běžec Vysočiny, se postavilo celkem 127 dospělých a 102 dětí. „Jsem velice spokojený. Májové počasí vyšlo pěkně a účast byla rekordní," radoval se Novák.

Běžec Vysočiny pokračuje v pátek v Plandrech.