Lipnická bible do Česka přicestovala ve středu 23. června z Ameriky „Převáželi jsme ji letadlem přes noc,“ prozrazuje Gabriele Holthuis, kurátorka Muzea bible, kde tuto knihu uchovávají. Na Lipnici dohlíží na správné zacházení s biblí a dodržení všech opatření. Bude to právě ona, kdo tuto vzácnou pamětihodnost umístí do expozice.

O to, že se bible vrátila „domů“, se zasadil výše zmíněný Ladislav Langpaul. „Ze začátku jsem nepochyboval, že se to povede. Teď tomu ale nemohu uvěřit. Dojde mi to nejspíš až zítra,“ svěřuje se prasynovec malíře a ilustrátora Jana Zrzavého.

Obdiv neskrývá ani kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík. „Dá se říct, že je to taková živá věc, která pamatuje toto místo z počátku patnáctého století. Kvůli tomu, že hrad vyhořel, se nic takového nezachovalo. Tato památka pro nás proto znamená opravdu mnoho,“ rozplývá se.

Načasování není náhodné. Na konci knihy je napsáno, že ji autor dopsal v květnu 1421 na Lipnici. „Minulý měsíc to tak bylo přesně šest set let,“ upřesňuje Langpaul. Pozoruhodná je také svou podobou. Dochovala se totiž v téměř původním stavu.

Návštěvníci bibli poprvé spatří tuto neděli. „Na hradě budou po celý den probíhat modlitby a zpívání. Od tří hodin odpoledne pak na nádvoří proběhne ekumenická mše,“ sděluje Hanzlík. Od tohoto dne sem pak zájemci mohou zavítat kdykoliv až do 29. srpna. Vstup na výstavu bude součástí prohlídky hradu.

První myšlenka na návrat bible vznikla zhruba před pěti lety. „Pořádali jsme tady výstavu o husitství. V knize návštěv jsme pak našli vzkaz, kde bylo napsáno ‚Moc hezká výstava, ale proč tady nemáte Lipnickou bibli?‘. A to bylo něco pro Láďu Langpaula. Okamžitě po ní začal pátrat,“ usmívá se předseda spolku Jaroslav Šoupal.

První stopy ho zavedly do antikvariátu ve Švýcarsku. Tam mu ale řekli, že knihu prodali do Ameriky. „A tento kupec ji daroval do Muzea bible, které teď sídlí ve Washingtonu. Navázali jsme s nimi kontakt a slíbili nám, že nám ji k tomu šestistému výročí půjčí,“ vzpomíná Šoupal.

„Je to opravdu velkolepá událost. Od začátku nám byli naklonění a bavili se s námi velmi seriózně,“ doplňuje Langpaul.

Muzeum dokonce zaplatilo i náklady na cestu. Peníze na pojištění pak dal soukromý sponzor. „Víme, kdo to byl, ale nemůžeme říct jeho jméno. Mohu jen potvrdit, že to byl Američan,“ prozrazuje Šoupal.

Kromě výstavy vznikla i doprovodná publikace nazvaná Příběh Lipnické bible. Sepsal ji kolektiv osmnácti autorů, který vedla historička Lucie Doležalová. „K dostání bude buď přímo na výstavě nebo si ji zájemci mohou objednat u nás,“ dodává Šoupal.

Lipnická bible

- byla dokončená v roce 1421 na Lipnici
- vznikla v období husitských válek
- stala se jakýmsi náhledem na tehdejší společnost
- původní vlastník si do ní zapisovat různé poznámky a postřehy
- je částečně ilustrovaná