„Rozhodli jsme se, že to toho nepůjdeme. Kino promítá maximálně dvakrát do týdne, zájem veřejnosti není velký 
a nemyslíme si, že by filmy 
v digitální podobě návštěvnost nějak zvlášť zvedly," vysvětlil bítešský místostarosta Tomáš Kučera.

Bítešské kino je v budově patřící odborářům a soukromě ho provozuje Karel Smolík. Konec promítání ještě nestanovil. „Dohráli jsme červen. Buď se už promítání neobnoví, nebo by se ještě hrálo na podzim těch pár filmů, které ještě vyšly na pětatřicítkách. Ale nejpozději v prosinci kino skončí," řekl pro ČTK. Smolík dodal, že biograf chtěl udržet zakoupením technologie na promítání blue-ray disků, což by ale bylo dočasné řešení, radnice ale odmítla dát potřebných dvě stě tisíc korun. „Pokud na radnici není zájem, kino zanikne," dodal Smolík.

Chybějící miliony

Kvůli chybějící digitalizaci 
v současné době tlumí provoz i řada dalších kin. Nemají co promítat. Naprostá většina filmových distributorů už vydává filmy jenom na DVD nosičích a přestala s výrobou klasických 35milimetrových filmů. V příštím roce už filmové novinky na klasických nosičích nebudou k mání vůbec. Jenže digitální projekční technika stojí zhruba tři miliony korun, což není zanedbatelná částka. Navíc se nedá odhadnout, zda se někdy vrátí.

Problémy s promítáním řeší i jinde. Kino ve Velkém Meziříčí bude kvůli chybějící digitalizaci promítat ve druhé polovině roku jen nepravidelně. „Z těch filmů, které jsou, už nemáme co vybírat a nemá smysl promítat filmy dva roky staré. Takže kino prakticky od června není funkční," uvedla Zuzana Herodesová z Jupiter Clubu. Lidé prý mají zájem hlavně o české filmové novinky a o nové snímky pro děti. Digitalizace by umožnila uvést film hned po premiéře; teď se promítá s několikaměsíčním zpožděním.

Velkomeziříčská radnice se na digitalizaci kina ještě nedohodla. I v tomto městě je jedním z problémů to, že budova s kinosálem patří odborovému svazu. Podle starosty Velkého Meziříčí Radovana Necida bude důležité i to, jak se bude v druhé půlce roku vyvíjet hospodaření města

„Na druhou stranu já osobně říkám, že dvanáctitisícové město by mělo mít kino," řekl starosta Necid. Podotkl rovněž, že sleduje klesající ceny digitálních technologií. První nabídka byla za 3,5 milionu korun, poslední je o milion nižší. Kino zatím nedigitalizovali ani v Novém Městě na Moravě. V Bystřici nad Pernštejnem už několik let mají digitalizovanou kinokavárnu 
v kulturním domě, od loňska využívají digitální technologii promítání i ve žďárském Kině Vysočina.

V městech a obcích, kde by si rádi kino udrželi, většinou uvažují o promítání snímků 
v digitální formě z takzvaných blue-ray disků. Provizorní řešení zahrnuje instalaci výkonného datového projektoru a přehrávače disků včetně úpravy zvukového zařízení kina. V rámci kraje bylo do letoška podle dostupných údajů digitalizováno sedm z dvaatřiceti kinosálů. Jihlava a Třešť na městská kina dostaly dotaci 550 tisíc korun ze Státního fondu pro podporu české kinematografie.