„Určitě jsme spokojeni. Jsem rád, že se zúčastnilo hodně občanů. Uvidíme, co teď bude dělat SÚRAO a Geam," řekl Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Poměrně těsné vítězství odpůrců úložiště ho prý nepřekvapilo. Lidem na Žďársku vadí úložiště na odpad z jaderných elektráren méně než v jiných vytipovaných lokalitách v Česku kvůli letitým zkušenostem s těžbou uranu.

Dvě urny

Referendum se konalo ve stejném termínu jako prezidentská volba, ale v jiné místnosti kulturního domu. Odevzdáno bylo 131 obálek. Pro spolupráci se Správou úložišť bylo 56 hlasů, dalších sedm hlasů bylo neplatných.

Zatím však není jasné, jakou váhu budou výsledky referenda mít. Lidé v něm totiž rozhodovali o případné spolupráci se Správou úložišť, která mezitím předala tuto záležitost podniku Diamo. Podle odpůrců úložiště referendum ukáže, zda stát dodrží své sliby. Správa úložišť totiž tvrdila, že do lokality nevstoupí, pokud nebude mít souhlas všech sedmi obcí.

„Co se bude dít dál? Nevím," přiznává starosta Bukova Jiří Vrbka. „Jisté je jen to, že výsledek referenda nám zabránil podepsat spolupráci se SÚRAO," dodal starosta.

Otázka v místním referendu zněla: Souhlasíte s tím, aby obec Bukov spolupracovala s Českou republikou Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v procesu výběru lokality pro umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů? Formulace otázky vycházela ze situace při vyhlášení referenda loni v listopadu. Tehdy Správa úložišť vyjednávala s obcí podpis smlouvy o vzájemné spolupráci.

Pak ale SÚRAO uzavřelo mandátní smlouvu s Diamem, které má na Žďársku uranový závod Geam. Podle informací Správy úložišť by Diamo mělo zajistit všechny náležitosti související s podáním žádosti o stanovení průzkumného území v lokalitě Kraví hora. Podle oslovených starostů tím zřejmě padá i připravený návrh smlouvy o spolupráci se správou úložišť.

Rozhádaná obec

Obec Bukov je podle starosty rozpolcená. „Lidé jsou rozhádaní," přiznává Vrbka. To je patrné i z toho, když se místních na jejich názor zeptáte. Odpovědí, ale „podepsat" se pod svůj názor nechtějí.

„Já jsem hlasoval pro spolupráci se SÚRAO. Slíbili obci pěkné peníze, a pro naši malou vesnici je každá koruna dobrá. A úložiště se nebojím, i kdybych ho měl za chalupou," řekl Deníku muž v důchodovém věku.

Jiný názor měla mladá žena. „Chci, abychom tady zanechali našim dětem krajinu bez nebezpečného smetí, které naše civilizace ve velkém produkuje," řekla.

Žďárské území nazvané Kraví hora patří mezi sedm vytipovaných lokalit pro úložiště v ČR. Lidem na Žďársku vadil záměr méně než jinde. Na podzim ale proti němu začalo aktivně vystupovat sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Některé obce pod nátlakem aktivistů souhlas s podpisem smlouvy revidovaly, jinde uvažují o dalších anketách.