Trasa byla slavnostně otevřena v sobotu dopoledne. Jelikož program poněkud narušil déšť, vyjeli si zájemci část stezky prohlédnout autem tamních dobrovolných hasičů. Sobotní akci doplnily i tradiční farmářské trhy, hudební vystoupení a možnost občerstvení. „Stezka dlouhá 4,5 kilometru turisty zavede i k rulovým skalám přírodní rezervace Čtyři palice a k meandrům řeky Svratky v lokalitě Rychtářky," řekl starosta Křižánek Jan Sedláček.

„Zaměřili jsme se na příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi, který se tam odehrál za posledních 200 let," uvedl starosta. Sklářská huť tam vznikla v roce 1835. „Tehdy byla velká kalamita, která zpustošila lesy. Vrchnost potřebovala zužitkovat dřevo," přiblížil starosta Jan Sedláček.

Milovské sklo se pak vyváželo i do Asie a Ameriky a získalo první cenu na světové výstavě ve Vídni v roce 1873. Kolem huti vyrostla osada s ubytováním pro skláře, školou a obchody. Koncem 19. století ale sklárna zanikla, a to i kvůli velké vzdálenosti od železnice. Velká část budov byla zbourána.

Na 20 zastaveních stezky se návštěvníci dozvědí i zajímavosti o tomto území ležícím v centru Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Vybudování stezky stálo skoro půl milionu korun, náklady z 90 procent pokryla státní dotace. Součástí projektu bylo i obnovení rybníčku u zaniklé sklárny.

JANA NEDĚLKOVÁ + ČTK