Akce, kterou pořádá obecně prospěšná společnost Chaloupky společně s Bratrstvem Žďárských vrchů a novoměstským Horáckým muzeem, přilákala v pátek 29. prosince navzdory mrazivému počasí nadšence všech generací. Pro mapu s popisem trasy a buzolu si do Horáckého muzea přicházeli nejen sportovní běžci, ale třeba i rodiny s dětmi nebo senioři.

„Bereme to jako příležitost podívat se do přírody a trochu se venku provětrat. Hlavně ale naše dvě děti, osmileté a jedenáctileté, hodně baví hledání kontrol, takže takto příjemně spojíme procházku i orientaci v terénu,“ popsala rodina Dolákova ze Lhotky na Žďársku, která přišla kufrování na chuť loni, kdy se této akce zúčastnila v Krátké na Novoměstsku. A zamíří tam i letos, kdy akce připadá již na tuto sobotu 30. prosince.

„V Krátké se Kufrování uskuteční již poosmé. Lidí se zúčastňuje rok od roku více. Začínali jsme na nějakých patnácti dvaceti nadšencích, a minulý rok už jich v Krátké kufrovalo přes dvě stovky. To jsme ani nestíhali domalovávat mapy,“ zavzpomínala Marie Rajnošková, jedna z organizátorek.

Účastníci akce v Novém Městě na Moravě mohli vybírat ze dvou tras. Krátká měřila 2,1 kilometru a lidé na ní museli nalézt celkem osm kontrolních lampionů. Dlouhá měla 4,1 kilometru a stanovišť na ní bylo třeba odhalit dvanáct.

U každého bílo-červeného lampionku našli běžci i chodci speciální kleštičky, jimiž procvakli a tím i označili dané políčko své „závodní“ kartičky. Obě trasy vedly převážně Novým Městem nebo jeho nejbližším okolím.

Bavila se celá rodina

Krátkou variantu zvolila pro svoji páteční vycházku například rodina Dvořákova z Jihlavy. „Kufrování se účastníme pravidelně u nás v Jihlavě. V Novém Městě na Moravě jsme ale ještě na této akci nebyli, takže jsme se rozhodli využít příležitosti a poznat zase jiná místa,“ popsal Karel Dvořák, jenž na trasu vyrazil i s manželkou a čtyřmi dcerami.

Rodina prý sice Nové Město zná - jezdí sem například lyžovat či na výlety po okolí, ale různá zákoutí v jeho nitru objevuje až teprve díky Kufrování. „Líbí se nám sportovní aktivity, kde lze skloubit více dovedností – v tomto případě práci s mapou, pohyb v přírodě, a také to, že člověk při pohybu musí i zapojit hlavu. A v neposlední řadě je to rovněž příležitost dělat nějakou aktivitu společně jako rodina, protože to baví jak mladší, tak i starší děti,“ nechal se slyšet Karel Dvořák. O tom, že jeho dcery pátrání po lampionech skutečně těší, svědčilo i jejich halasné nadšení ve chvíli, kdy nějaký objevily. „Už ho vidím! Já tam budu první!“ ozývalo se ze všech stran.

Lampiony se nacházely na nejrůznějších místech – visely na prolézačkách, na plotě nebo na keřích. „Líbí se mi, že jsou hlavně na hřištích, aspoň si můžu všude pohrát,“ prozradil pětiletý Honzík.

Na trasu ale vyrazili i mladí sportovci, kteří brali akci hlavně jako trénink. „Ohlásily se nám dva sportovní oddíly, které tu mají zrovna soustředění, že se k nám přijdou proběhnout,“ dodala Marie Rajnošková. Počasí i trasu si pochvalovala například Ema Fuchsová z oddílu orientačního běhu TJ Tesla Brno.

„Běželo se dobře, i počasí bylo fajn. Trasa byla tak středně těžká,“ zhodnotila mladá běžkyně, která tento sport provozuje již pátým rokem. „Baví mě na tom všechno - běh i práce s mapou. A hlavně tu mám spoustu kamarádů,“ dodala Ema Fuchsová.