Ve městě byla vydána veřejná vyhláška o umístění takzvaného hromadného předpisného seznamu. Obdobný systém používá rovněž Magistrát města Jihlavy, kterým se město inspirovalo.

„Momentálně je u nás veřejně oznámeno, že dlužníci existují a že jejich seznam s výší dluhu každého z nich je uložen na městském úřadě. Každý z nich může přijít a nahlédnout do údajů pod svým jménem," vysvětlila starostka města Zdeňka Bečková.

Dlužníci už se tedy nebudou moci vymlouvat, že obálku upozorňující na jejich dluh neobdrželi. Veřejná vyhláška je v papírové či internetové podobě vyvěšena třicet dnů a poté se seznam považuje za doručený. Vytvoření hromadného předpisového seznamu a zveřejnění vyhlášky je poslední krok před exekučním vymáháním.

Výmluvy končí

„Neplatiči se nám často vymlouvali, že obsílku nedostali. Často si ji pak schválně nepřišli vyzvednout, aby mohli říci, že jim nepřišla, a vina tak byla na naší straně. Při doručování poštou dál hrozí riziko, že dlužníka na dané adrese nenajdeme, protože se stále stěhuje," líčila starostka.

Vyhláška byla v Červené Řečici vydána teprve nedávno, město tedy ještě s jistotou nemůže říct, zda byla účinná. Starostka má ale už teď jasno.

„Dlužníky je potřeba řešit. Jejich chování je nefér vůči těm, co poctivě platí. A kdyby vyhláška nebyla dobrá k ničemu jinému, alespoň ušetříme za poštovné," uzavřela Zdeňka Bečková.

Problém s neplatiči místního poplatku za odpady se týká i dalších měst na Pelhřimovsku. Například podle starosty Černovic Jana Brožka černovičtí neplatiči za komunální odpad dluží k lednu letošního roku městu asi čtyřicet tisíc korun.

„Jde ale hlavně o lidi, o nichž víme, že z nich dlužné částky nikdy nedostaneme. Tyto případy totiž řeší přestupková komise, která jim dá zase jenom pokutu, na kterou oni nemají," vysvětlil Brožek.

Doplnil, že k podobnému řešení, po jakém sáhlo vedení města Červená Řečice, by se také přikláněl. V Humpolci se vyhláškám brání a s dlužníky podle starosty města Jiřího Kučery tak závažné problémy nemají.

„Jsem odpůrcem vyhlášek. Zatím jsme o tom nemluvili, ani o tom neuvažujeme," řekl starosta města.

Podle Kučery ale v Humpolci neplatičů není mnoho a vymáhání dlužných částek tam funguje dobře. „Zatím situace není tak drastická. Kdyby ale dlužníků bylo hodně, museli bychom to nějakým způsobem řešit," připustil humpolecký starosta.

Jediným problémem v městech a obcích nejsou poplatky za komunální odpad, nezaplacené částky se objevují i při výběru poplatku ze psů.

„S jejich výběrem máme nejmenší problémy, objevují se ale i rekordmani. Známe případ, kdy je nahlášen jeden pes a reálně jich je v domácnosti osm," podělil se o zkušenost starosta Černovic.

Ve městě mají také potíž s výběrem vodného a stočného, dluh činí 419 tisíc korun. „Mezi neplatiči za vodné a stočné u nás jsou i krachující podniky, které přirozeně dluží velké částky. S touto položkou ale obec problémy nemá, to si hlídá vodárenská firma," uvedl starosta Černovic Jan Brožek.

Karolína Hovorková