Po týdnu se Vysočinu opět potýkala se silným vichrem. Ten i tentokrát dokázal tisícům lidí zkomplikovat život. Někteří přišli o elektřinu, jiní nemohli jet vlakem.

Bez elektřiny mohlo být v pondělí ráno a pět tisíc domácností po celé Vysočině, zejména v okolí Horní Cerekve na Pelhřimovsku. Problémy hlásily i na Jihlavsku a Třebíčsku. „Od půl desáté večer nám nešel dobrých dvanáct hodin internet. Poskytovatel přitom o žádných problémech neinformoval, jako by bylo vše v pořádku,“ popsal své trable čtenář z Jihlavska.

Energetici od rána pracovali na obnově vedení a lidé bez proudu bylo rychle ubývalo. „Počasí je na mnoha místech extrémní, takže v určitých lokalitách provádíme jen dálkové manipulace,“ uvedla však dopoledne za E.ON mluvčí Martina Slavíková s tím, že se očekává další vlna silného větru, což se na poruchovosti odrazí.

Filip Lavička, Jihlava, 4. února 2020, 49 cm, 3210 g
OBRAZEM: Na svět přišla další krásná miminka z Jihlavska

Počasí komplikovalo také provoz na železnici. Celé pondělí den nejezdily vlaky mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, kde popadané stromy poškodily trakční vedení. Cestující vozily náhradní autobusy. Podle Správy železniční dopravní cesty začnou vlaky po trati jezdit až v úterý večer.

Hasiči odklízeli stromy i na silnicích, za jediný den zaznamenali jen do půl páté odpoledne více než sto padesát výjezdů. „Počet se může ještě zvýšit, někteří dobrovolní hasiči dělají zápisy zpětně,“ dodala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Nejvíce práce s odstraňováním stromů přes silnice bylo na Žďársku a hranici tohoto okresu s Brodskem a Jihlavskem. „Převládali popadané stromy a větve na komunikace. Hasiči také pomáhali připevňovat střechy. Na Třebíčsku po půlnoci narazil nákladní vůz do spadlého stromu a v Brtnici ráno řešili pád stromy na auto,“ vyjmenovala mluvčí.