Podle názoru starostů odrazuje od práce v komisi nízká odměna, kterou musejí volební komisaři ještě zdanit a velká zodpovědnost.
„Volební komisi jsme obsadili politickými stranami.Takže nemusíme obcházet vesnici a přemlouvat obyvatele. S ohledem na koronavirus by to asi nebylo jednoduché," informoval Ondřej starosta obce Víska na Havlíčkobrodsku. Jak upřesnil, část volební komise obsadí politické strany, zbytek tvoří dobrovolníci.

„Najít nového zapisovatele, to je oříšek, ale toho jsme jmenovali z moci úřadu,“upřesnil si starosta Čapek.
Dlouho a s problémy hledal zájemce o práci ve volební komisi Aleš Bořil z Brzkova na Jihlavsku. Jak upřesnil, v komisi v Brzkově mají sedět tři komisaři a zapisovatel, ale nikdo z Brzkova neměl zájem. „Vyvěsili jsme oznámení na úřední desku a neozval se nikdo. Ti stálí, kteří chodili do komise při každých volbách, třeba i třicet let, to vzdali. Nakonec se nám ale podařilo dát komisi dohromady. Je čtyřčlenná. Tři komisaři jsou místní, čtvrtý člen je odjinud,“ konstatoval starosta s tím, že lidi od práci v komisi odrazuje už celodenní školení. „Tam pořád jen poslouchají jaký postih je čeká, když udělají něco špatně. Nemluvím o kontrolách, které komisím vytýkají každou maličkost a sázejí pokuty. Takže naši stálí komisaři nám vzkázali, že už si žádný víkend nenechají volbami zkazit,“ popsal situaci v Brzkově starosta Bořil.

Michaela Krátká alias La Papula namalovala portrét Gustava Mahlera přímo na náměstí.
La Papula namalovala portrét Mahlera, pak Léto s gustem spláchl déšť

Volební komisi obsadili i v Karlově na Žďársku, ale jak si posteskla starostka Dana Laryšová, není to nijak jednoduché. „Najít zájemce o práci ve volební komisi je rok od roku horší. Dá to hodně přemlouvání, protože sedět ve volební komisi znamená mít celý víkend ztracený. U nás je komise šestičlenná, pět komisařů a jeden zapisovatel. Většinou důchodci, ale snažíme se oslovit i mladší, protože je mít za ty starší náhradu, až jim zdraví nedovolí do komise chodit," vylíčila jak to chodí v Karlově starostka Laryšová.

Na mladé studenty sází v Římově na Třebíčsku. „Máme štěstí, že u nás máme několik mladých vysokoškoláků, kteří jsou ochotni a do komise jdou, takže žádný problém“ libuje si starosta Rostislav Novák. Jak dodává, je ale realista a dobře ví, že až mladí skončí školu a nastoupí do práce, přestanou mít čas i zájem.

Podle mluvčí jihlavského magistrátu Anety Hrdličkové i krajské město sleduje, že zájem o práci ve volebních komisích pomalu klesá.
„Jihlava má zhruba 60 volebních okrsků. Takže potřebujeme asi 300 lidí do volebních komisí,“ upřesnila Hrdličková. Podle mluvčího jihlavského magistrátu Radovana Daňka členy delegují podle zákona volební strany. "Ze strany starších občanů byl tentokrát zájem menší, ale zase přibyli studenti, neboť je o brigády nyní nouze. Zatím jsou všechny okrsky dostatečně obsazeny. Členy lákají asi odměny, které byly, vzhledem ke covid situaci, ještě o 500 korun navýšeny, ale nejen to v některých komisích se totiž scházejí lidé, kteří jsou takzvaně dobrá parta a rádi se potkávají," konstatoval Daněk.

Odměna člena volební komise 2020
* Mzda předsedy komise: 2 700 korun
* Místopřededseda:
* Příplatek za senátní volby
400 Kč
zdroj: Ministerstvo vnitra

Jak dodal, někteří starší členové členství v komisích kvůli obavám z koronaviru vzdávají. "Většinou již za sebe ale sami našli náhradu z rodiny. Jinak jsou připraveni zaměstnanci úřadu, kteří by v případě poklesu členů pod minimální počet, což je dle nového zákona 5 lidí v komisi, byli primátorkou jmenováni do komisí," dodal Daněk. Ať už jako zapisovatelé nebo členové.

Archeologové na Štamberku - Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava David Zimola ukazuje 31. července 2020 zbytky obytné věže na skalním ostrohu na zřícenině hradu Štamberk u Řásné na Jihlavsku.
Archeologové se po více než 50 letech vrátili zkoumat zříceninu Štamberku

Podle odhadu předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla se s obsazováním volebních komisí potýká zhruba čtvrtina větších měst, respektive jejich obvodů či městských částí, které mají zajištění voleb na starosti o vesnicích nemluvě.

Podle informací z Ministerstva vnitra se členem volební komise se podle zákona může stát jakýkoliv občan České republiky nebo i jiného státu, který má v naší zemi volební právo, a zároveň je v České republice přihlášený k trvalému pobytu. U státního příslušníka jiného státu EU stačí registrovaný přechodný pobyt. Do komise také nesmí usednout člověk, který ve stejných volbách kandiduje.

Členem volební komise se můžete stát dvěma způsoby. Část komisařů navrhují jednotlivé politické strany a zbytek doplňuje starosta obce dobrovolníky, kteří se přihlásili. Komisi vede předseda, který je vylosován na ustavující schůzi několik dní před volbami.

Každá volební komise musí mít alespoň pět členů a politické strany obvykle dostatek svých zástupců nenavrhnou. Další členy musí starosta obce doplnit z řad "vlastních lidí". Zpravidla jmenuje například zaměstnance úřadu, jako dobrovolník se ale může přihlásit jakýkoliv občan, který splňuje výše uvedené podmínky pro členství v komisi.

Ilustrační foto
Koronavirus na Vysočině: bez nových ohnisek. Vyléčení vítězí nad nakaženými

„Každý člen volební komise, který je zároveň zaměstnancem, má nárok na pracovní volno i náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, takže kromě odměny pro člena komise dostane i svou mzdu. Zaměstnavatel se pak může obrátit na příslušný obecní úřad a požádat o refundaci,“ uvedl Petr Vokáč ve vyhlášce Ministerstva vnitra .

Jak dodal, podle zákona má člen okrskové volební komise, který je zaměstnancem, nárok na pracovní volno a náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. To znamená, že ve volební den máte právo na volno a k odměně pro člena komise dostanete i svoji mzdu.