Verdikt rady byl doporučen ke schválení rovněž zastupitelům, kteří zasednou ve čtvrtek 7. června. S největší pravděpodobností se tak naplní původní plán vedení města a novinka začne platit již na letošní letní turistickou sezonu.
Konzumace alkoholických nápojů bude zakázána na místech, kde bývají s tímto nešvarem největší potíže. „Zjednodušeně řečeno se jedná o sedmadvacet krytých čekáren autobusových zastávek, osm dětských hřišť, Hřiště Modrých dnů. Dále jsou tam zařazeny prostory u vlakového i autobusového nádraží, v okolí kina Vysočina, celý park U Ivana a samozřejmě také širší centrum města, tedy okolí náměstí," přiblížil lokality žďárský místostarosta Ladislav Bárta.
Až tisíc korun
Přípravu nové obecně závazné vyhlášky měli na starosti především žďárští strážníci společně s některými odbory městského úřadu.
Městští policisté vycházeli při jejím sestavování i z bohatých zkušeností, které mají s případy narušování veřejného pořádku podnapilými osobami.
„Potíže jsou v této oblasti hlavně s mladou generací a s bezdomovci," přiblížil Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie. Zároveň dodal, že pokud zastupitelé novou vyhlášku schválí, mohou případní provinilci za její nedodržení dostat od strážníků pokutu až do výše jednoho tisíce korun.
„Určitě je dobře, že se to začalo nějakým způsobem řešit. Popíjení některých lidí na lavičkách v centru či na nádraží nepůsobí dobře ani na obyvatele, natožpak na turisty, nebo dokonce na děti. Navíc tady po takových lidech zůstávají prázdné lahve a krabice od vína. Hlavní ale je, aby se to nařízení pak i kontrolovalo," podotkla Veronika Slámová ze Žďáru nad Sázavou.
Platí i pro prodej
Ve vymezených lokalitách lidé nebudou moci nejenom popíjet, ale ani se tam zdržovat s otevřenou lahví nebo jinou nádobou s alkoholem. Vyhláška rovněž zakazuje prodávání alkoholických nápojů na ulici.
Konec je tedy nejrůznějším stánkům a „okénkům" do ulice, ve kterých si lze pořídit svařené víno, medovinu, grog nebo i skleničku „něčeho ostřejšího".
Naproti tomu opatření neplatí pro zahrádky patřící k restauracím, kavárnám a dalším obdobným zařízením. Výjimku ještě tvoří Silvestr a Nový rok a také akce pořádané městem. „V případě ostatních akcí bude muset jejich organizátor požádat o udělení výjimky. A záleží pak na městských radních, zda jeho žádosti vyhoví," připomenul Martin Kunc.
Zákaz konzumace alkoholických nápojů na vymezených veřejných prostranstvích v současné době platí jenom v několika městech Kraje Vysočina. Opatření tohoto typu už mají například v Havlíčkově Brodě nebo ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.