O volby do Evropského parlamentu měli lidé v Kraji Vysočina v letošním roce větší zájem než v minulých letech. O uplynulém víkendu přišlo k urnám na Vysočině 38,42 procenta voličů. V roce 2019 to bylo necelých třicet procent. Vysočina se tak letos stala krajem s jednou z největších volební účastí v zemi.

Na Vysočině v letošním roce jasně vyhrálo ANO, které získalo 27,49 procenta hlasů a vyhrálo ve všech pěti okresech kraje. O pět procent méně voličů si získalo SPOLU, tedy strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Uskupení získalo od voličů 22,45 procenta hlasů. Desetiprocentní hranici získaných hlasů získalo STAČILO!, KSČM, SD-SN, ČSNS, také Přísaha a Motoristé, obě uskupení mají 10,58 procenta hlasů.

Podrobné výsledky najdete na tomto odkazu.

Pod desetiprocentní hranicí hlasů se umístili Starostové a osobnosti pro Evropu, získali 7,73 procenta hlasů, SPD a Trikolora se vyšplhaly těsně nad pětiprocentní hranici se ziskem 5,35 procenta hlasů a Česká pirátská strana získala 4,8 procenta. Ostatní strany či uskupení se pohybovaly v nižších číslech.

Do evropského parlamentu se tak dostala za ANO jihlavská Jana Nagyová a za SPOLU Tomáš Zdechovský původem z Havlíčkova Brodu.

zdroj: Volby.cz