„I podle postřehů mých kolegů začala asi o tři týdny později. Nějaké jehnědy kvetly sice už zhruba před měsícem, ale pacienti začali chodit až od poloviny dubna, kdy se trochu oteplilo. O to větší nárůst pacientů se předpokládá a projevy alergií budou výraznější, neboť kvete vše naráz," uvedl pelhřimovský alergolog Martin Buchal. Obecně se začátek pylové sezony odvíjí od počasí, ale většinou začíná v březnu s nástupem jehněd a kočiček.

Začaly kvést i břízy, jejichž pyl je jedním z nejsilnějších alergenů. „Konkrétně u břízy byl navíc prokázán vliv výfukových plynů z dieselových motorů, které mění její pyl, a ten pak způsobuje alergikům větší problémy," dodal alergolog. K břízám se přidávají i trávy.

Lidé alergičtí na pyly mají důvod nevítat teplé a slunečné počasí s takovou radostí jako lidé, kteří alergiemi netrpí. „Pokud je teplo, sucho a ještě navíc větrno, pak je více trápí rýma a slzení či pálení očí. Když zaprší, mívají ale zase větší problémy s dýcháním," podotkl Buchal.

K lékaři nejdou

Alergiků je v populaci kolem 30 procent, zdaleka ne všichni však chodí s problémy k lékaři. „Někteří lidé si koupí volně dostupná antihistaminika a překlenou s jejich pomocí těch několik dní v roce, kdy se u nich projevuje alergie. V dalších letech se její projevy mohou zmírnit, ale může se stát i opak – sezona se alergikovi bude každý rok prodlužovat a příznaky zhoršovat. Nejtěžší projevy jsou pak dlouhodobé kašle, přecházející v dušnost, a sklouznout může alergie až k astmatu, ale vše je individuální a závisí to na různých vlivech," řekl lékař.

Své zkušenosti s alergiemi a astmatem mají i dvě ženy z Pelhřimova. „Mám alergii na bakterie, a z té mi vzniklo astma. Chodím k alergologovi i na plicní kvůli komplikacím s průduškami, ale do doby, než se objevily zmíněné problémy s průduškami, jsem lékaře nenavštěvovala. Že mám astma, jsem zjistila v osmatřiceti letech. Plicní lékař tehdy zpětně hledal alergen, který to způsobil, a přišel na bakterie. Mít astma znamená celoživotně používat inhalátory a smířit se s kortikoidy, které sice pomáhají, ale působí negativně na srdíčko, a druhý zápor je přibývání na váze," svěřila se seniorka Věra Kvittová z Pelhřimova.

Teď se jí podle jejích slov už daří projevům astmatu předcházet. „Trápí mě na podzim a zjara. Když včas začnu s prevencí, podaří se mi v jednom z těch období vyhnout se horšímu průběhu, ale jednou za rok to člověka stejně sklátí i s horečkami. Lékaři pak nejdřív nasadí slabší léky, ale stejně se to vystupňuje až k antibiotikům," dodala žena, která se také potýká s alergiemi na některé léky.

„Jako mladá jsem měla alergii na prach z ptačího peří a vadily mi také bakterie, s kterými jsem byla v kontaktu, protože jsem pracovala na ARU. Nakonec jsem se se zdravotními potížemi dostala do Humpolce na plicní, zjistili mi astma. Bylo kvůli tomu třeba dát pryč andulky a musela jsem odejít z ARA. Nato jsem dostala nějaké vakcíny a zbavila jsem se nejhoršího. Alergické projevy sice mívám, ale ne v takové míře," popsala své zkušenosti Magda Švengrová z Pelhřimova. Člověk podle ní většinou k lékaři nejde jen s tím, že má rýmu. Později lituje, když přijdou horší potíže.

Léčba alergií se nijak zásadně nemění. „Základ zůstává stále stejný – prevence, kdy se doporučuje nosit sluneční brýle a opláchnout se po příchodu domů. Alergikům se pořád podávají úlevové léky, které se ale neustále zlepšují, snižují se jejich vedlejší účinky. Dále jsou k dispozici léky s protizánětlivými účinky, protože vycházíme z toho, že i alergická reakce je v podstatě určitý typ zánětu, který se snažíme potlačit," mluvil lékař o běžných způsobech léčby alergií.

Role švábů

Kromě pylových alergií se alergologové setkávají i se spoustou dalších. „Ve větší míře jsou to alergie na roztoče a na plísně, v posledních letech u nás začínají poměrně významnou roli hrát také švábi. Významně zastoupené jsou alergie na domácí mazlíčky a přibývá i alergií na potraviny, ať už se projevují od útlého věku, nebo až později. Zaznamenáváme rovněž nárůst kontaktních alergií například na kovy, na různé složky, které se nacházejí v barvách na vlasy, v kosmetice," uzavřel.