A zájem o tento typ tradiční rekreace je letos na Havlíčkobrodsku opět v popředí zájmu mnoha lidí. Kempy vesměs hlásí, že mají téměř plně obsazenou kapacitu.

„S manželem jsme se dříve najezdili do zahraničí k moři více než dost. Teď, když už děti vyrostly, si raději odpočineme v nějakém pěkném kempu tady na Vysočině," vysvětlila například Dana Břízová z Havlíčkova Brodu své rozhodnutí vydat se letos do kempu někam nedaleko bydliště.

Lidé si nejčastěji vybírají ubytování v chatkách, kde mají přece jen větší pohodlí a nezáleží tolik na počasí.

„Chatky máme téměř plné jako každý rok, u stanů záleží hodně na počasí. Když je pěkně, tak jich bývá víc. Řekla bych, že letos přibyly hlavně karavany," uvedla Zdenka Tvrdá z kempu Stvořidla na Ledečsku a dodala, že k nim jezdí nejen Češi, ale také Nizozemci a Němci.

Velký zájem o ubytování v chatkách evidují i provozovatelé kempu Moře u rybníku Řeka nedaleko Krucemburku. Zde ale postupně ubývá turistů, kteří tráví dovolenou klasicky pod stanem.

„Místo toho k nám začali jezdit lidé s karavany. Většinou jde o Čechy. Turistů ze zahraničí jsme tu zatím mnoho neměli," řekla Kateřina Zavadilová z kempu Moře.

V porovnání s předchozími sezonami stoupl zájem také o autokemp Vysočina ve Štokách, kde ale většinu stálých hostů tvoří zaměstnanci z okolních firem, které obvykle doplňují dvě až tři rodiny. Na rozdíl od Stvořidel a Moře tu je ale v současné době minimum kempařů se stany a karavany. Když už sem zavítají, spíše tu jen přespí a jedou zase dál. Cestu si sem však najdou i turisté ze zahraničí. Letos šlo například o Dány či Francouze, ubývá naopak v minulosti tradičních návštěvníků z Nizozemí.

Kempy kromě ubytování nabízejí i další aktivity, případně výlety po okolí. V kempu Moře se zájemci mohou podívat po okolí na kole nebo se projet po Řece na šlapadlech. Ty se dají v kempu zapůjčit, stejně tak se tu dá pronajmout i tenisový kurt. K dispozici je i ohniště, stejně jako v autokempu Vysočina. Na Stvořidlech se zase rodiny s dětmi mohou podívat třeba na nedaleký ledečský hrad nebo si v kempu zahrát volejbal a další hry.

Lukáš Zadek