Radnice chystá kompletní revitalizaci celého parku. Aktuálně se připravuje naučná stezka pro děti a rodiče. V budoucnosti oživí park různé sochy či dětské hřiště.

„Zjistili jsme, že v zámeckém parku roste čtyřicet devět druhů stromů, z čehož aktuálně vybíráme třicet nejvzácnějších, které chceme zahrnout do nové naučné stezky. Aktuálně připravujeme podrobné plánky. Lidé na nich naleznou nejen vzácné stromy a místo, kde je nalézt, ale i výčet všech druhů zvířat a rostlin," uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. Ten podotkl, že jsou v parku i místa, která jsou památkově chráněná.

Velkou raritou a zajímavostí bude i například růžový altán, který bude kompletně osázen zvláštním druhem růží. „Jde o tři sta let starou růži, která se velmi těžko shání. Chceme, aby růže obrostla celý altán," doplnil místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Hnik. Ten dodal, že v parku bude například i čertův most. „Světelská Akademie nedávno pořádala výstavu čertů. Dohodli jsme se, že vítězný čert, který je z pískovce, bude stát na speciálním místě v parku. Čert přitom váží kolem půl tuny," pokračoval Hnik.

Radnice chce do budoucna zámecký park oživit i sochou vodníka či žáby. „Revitalizace bude probíhat pozvolna. Vše si budeme hradit sami, tedy nové sochy či atrakce budou přibývat i podle toho, jak budeme mít peníze," vysvětlil Tourek. Podle něho vše probíhá ve spolupráci s majitelkou zámku, která je z plánovaných novinek nadšená. V naučné stezce budou totiž zahrnuty i zámecké okruhy. „V plánu je také netradiční dětské hřiště z přírodních materiálů či ostrůvek na rybníku, na kterém by se v budoucnosti mohly konat i svatby," konstatoval místostarosta.

Další zvláštností v parku je i památný dívčí kámen z roku 1984, na kterém je vyryto jméno studentky, která se v tomto místě rozešla s mládencem, a následně skočila pod vlak.