„Odstartoval jsem v pátek 9. září v 8,30 ráno z Nového Města na Moravě a svou cestu jsem ukončil ve středu 5. října opět v Novém Městě na Moravě. Měl jsem přitom pouhé tři dny, které jsem nestrávil za volantem," popisuje svou traktorovou anabázi Jan Veleba. Nevšední předvolební cestu nazval Traktor Zetor Tour 78 a celou dobu projížděl cesty kraje i s vlečkou.

Denní režim měl při své cestě tvrdý. Každé ráno vyrážel v 8 hodin a v cíli etapy byl okolo 18. hodiny. „Urazil jsem 23 etap a celkem ujel 3 300 kilometrů," upřesňuje Jan Veleba. Ten podle svých propočtů v rámci cesty projel na 70 procent všech územních sídel Vysočiny.

Ve Žďárských vrších se přitom například ve středu musel potýkat dokonce s čerstvým sněhovým popraškem. Jeho celkovým dojem ze silnic Vysočiny je však pozitivní. „Troubil na mne jediný řidič. Naopak lidé mne často zvali na kafe, na oběd a jednou mne obdarovali uzeným," popisuje Veleba.

Na traktoru se svezl i koaliční partner Velebovy SPO Tomio Okamura. V kabině seděl mezi Jihlavou a Polnou a byl překvapen tím, jak jsou dnes tyto zemědělské stroje moderní.

„Překvapila mne především potřeba lidí svěřovat se mi se svými problémy. Nejčastěji si stěžovali na nízké mzdy a strach ze ztráty zaměstnání," uzavřel na konci cesty Jan Veleba.