Zdá se vám příspěvek Kraje Vysočina na třebíčský zimní stadion adekvátní? Napište nám svůj názor na trebicsky@denik.cz

Mezi třebíčským starostou Pavlem Pacalem a hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem to jiskří. Pacal nařkl vedení kraje, že krajská dotace na rekonstrukci zimního stadionu v Třebíči je příliš nízká. Pikantní je, že i on je krajským zastupitelem, a to za Starosty pro Vysočinu, kteří kraji vládnou spolu se Schrekovou ODS a dalšími třemi stranami. V této roztržce však jdou koaliční zájmy stranou. „Mně se tenhle přístup prostě nelíbí, je to dvojí metr,“ prohlásil Pacal mimo jiné i v narážce na vysoký příspěvek, který z kraje míří na výstavbu nového zimáku v Jihlavě.

Rozlučku doprovázely samé úsměvy.
Horácká Slavia Třebíč se rozloučila se stadionem. Fanoušci přišli ve velkém

Třebíč na rekonstrukci stadionu dostane od kraje 59,5 milionu korun. Tato částka vychází z dříve předpokládaných nákladů na rekonstrukci. Ty činily 350 milionů korun, přičemž kraj přislíbil sedmnáctiprocentní dotaci – což je právě oněch devětapadesát milionů. Jenže po vysoutěžení dodavatele se cena zvedla na 517 milionů. „Kraj pak přišel s tím, že nám to částečně vykompenzuje odpuštěním spoluúčasti města na parkovacím domě u nemocnice. Tedy, že nám odpustí čtyřicet milionů korun,“ popsal dále starosta. „Ale vzápětí jsem se dozvěděl, že se připravují i parkovací domy v jiných městech u krajských nemocnic. A tam se se spoluúčastí měst nepočítá. Což mi připadá značně nefér, protože přístup by měl být zkrátka stejný,“ podotkl Pacal.

Tomu se také nelíbí, že na jihlavský zimní stadion kraj přispěje dotací ve výši třiatřiceti procent nákladů. „Obrátil jsem se na kraj, že my se spokojíme s těmi sedmnácti procenty. Ty ale podle skutečných nákladů nečiní 59,5 milionů korun, nýbrž 87 milionů. Bylo mi řečeno, že je to prostě bez diskuse a že se o zimním stadionu v Třebíči bavit nebudeme, protože je Jihlava krajské město a Třebíč krajské město není,“ uvedl starosta.

Jak je to s opravou a krajskou dotací na opravu třebíčského zimního stadionu:

  • Předpokládané náklady: 350 milionů korun.
  • 17% dotace tedy činí 59,5 milionů korun.
  • Skutečné náklady: 517 milionů korun.
  • 17% dotace by tedy podle Pacala měla být asi 87 milionů korun.

Hejtman Schrek neskrývá, že ho Pacalovy výtky překvapily. „O podpoře jihlavské arény se diskutovalo řadu let již v bývalém vedení kraje, od kterého vzešel předběžný příslib dodat třetinu peněz na tehdy předpokládaný 900milionový rozpočet. Po aktualizaci rozpočtu po architektonické soutěži na 1,9 miliardy se vedení kraje dohodlo na finální podpoře jihlavskému projektu 500 milionů korun,“ sdělil hejtman s tím, že zimák v Jihlavě je pro kraj výjimečnou stavbou. „Jednak z důvodu jeho možností a také kvůli přesahu jeho možného využití pro celou Vysočinu. Kraj podpoří pouze jediný projekt takového rozsahu v krajském městě, podobně jako v případě Vysočina Arény v Novém Městě na Moravě nebo třeba Krajské knihovny v Havlíčkově Brodě,“ vysvětlil Schrek.

Podle Schreka Třebíč žádala na svůj stadion dotaci ve výši sto milionů. Částku ve výši 59,5 milionu korun schválilo krajské zastupitelstvo. „Vedení kraje pak hledalo nějakou formu další podpory. S Třebíčí se dohodlo na změně výše spolufinancování parkovacího domu, který staví Kraj Vysočina pro Nemocnici Třebíč tak, aby bylo požadavku města ve výši sto milionů korun vyhověno. To se stalo. Městu se úpravou smlouvy snížila výše spolufinancování na parkovacím domě o 40 milionů korun,“ dodal hejtman. „Žádné další plánované parkovací domy v ostatních městech Vysočiny s tím nemají souvislost. Ochota spolufinancovat tuto stavbu byla jednoznačnou vůlí Třebíče s tím, že část kapacity bude využita pro nemocnici v Třebíči a část pro veřejnost. To zůstalo zachováno,“ vypíchl Schrek.

Zimní stadion v Třebíči
Rekonstrukce „zimáku“ v Třebíči vyjde na půl miliardy. Opravy začnou v dubnu

Pacalovým výtkám prý nerozumí. „Vedení kraje letos spádovým městům nabízí podporu ve výši 500 milionů korun. Největším pěti městům včetně Třebíče až 50 milionů korun a dalším deseti menším až 25 milionů korun na výstavbu či modernizaci svých sportovišť. Kraj podpořil mimochodem ještě další projekt atletického tunelu v Třebíči dotací ve výši přes šest milionů a realizaci přístavby provozního objektu víceúčelové sportovní haly Horáckého tenisového klubu Třebíč ve výši přes milion korun. Nikdy v historii do Třebíče nepřiteklo více finančních prostředků na sport než za současného vedení kraje,“ ohradil se hejtman.

I když bude dotace pro třebíčský stadion nižší, než starosta očekával, prý to rekonstrukci zimáku nijak neohrozí. „My dlouhodobě realizujeme akce tak, že jejich realizovatelnost nezávisí na tom, jestli dotaci získáme, či ne. Získaná dotace je pro nás bonusem. Na každou akci se chystáme tak, jako bychom ji měli platit z vlastního,“ pokrčil rameny Pacal.