Je známá především výrobou perleťových knoflíků. Svého času zde pracovalo více než šest set perleťářů. Ačkoliv toto řemeslo ještě úplně nezaniklo, dnes ho připomíná zejména jedinečná expozice v zámeckém pivovaru.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkNejvětší dominantou Žirovnice je stejnojmenný zámek, který je chráněn jako kulturní památka České republiky. Vznikl z gotického hradu. První zmínky o tomto dnes hojně navštěvovaném turistickém cíli pochází z poloviny třináctého století.

Ilustrační snímek.
Před stavbou kruháče v Kamenici nad Lipou rozkopou Družstevní ulici

Při brouzdání městem ale turisty nezaujme jen zámek. Například na zápraží jednoho z rodinných domů nedaleko centra mohou zahlédnout i slavného českého hokejistu Jaromíra Jágra. Při detailnějším zahledění však zjistí, že je jen papírový.

Tipy na výlet

Žirovnice.Žirovnice.Zdroj: Deník/Jana KudrhaltováZámek Žirovnice

Přímo v Žirovnici mohou milovníci historie navštívit zámek, který je chloubou a dominantou malého města Žirovnice při hranici Čech a Moravy. Stojí na skalnatém ostrohu nad říčkou Žirovnicí mezi dvěma rybníky.

Nejzajímavější expozicí na zámku je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Kromě něj mohou lidé navštívit výstavu vesnických tradic a řemesel v zámeckém špýcharu nebo přilehlý pivovar, kde najdou expozici věnovanou perleťářství, šicím strojům a pivovarnictví.

Cesta za vyhlídkou počátecké věže a výstavou Pověsti PočáteckaCesta za vyhlídkou počátecké věže a výstavou Pověsti PočáteckaZdroj: Městské muzeum a Kulturní zařízení města PočátkyMěstské muzeum v Počátkách

Asi šest kilometrů od Žirovnice najdou zájemci další turistický cíl k návštěvě, Městské muzeum v Počátkách, které je nejstarší v regionu. Uvidí zde stálou expozici je zaměřenou na vnitřní architekturu měšťanského domu.

Dále bohaté sbírky národopisné, řemeslnou výrobu, společenský život 19. století. Muzeum spravuje také rodný dům básníka Otokara Březiny. Součástí muzea je vyhlídková věž, která je uzavřená pouze v zimě.