VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpětná vazba je pro nás povzbuzující injekcí, říká Vojtěch Zikmund

Nové Město na Moravě – Celostátní ocenění Neziskovka roku v kategorii Střední neziskovka získal za letošní rok Domácí hospic Vysočina, který má své hlavní sídlo v Novém Městě na Moravě. Za dobu svého působení už jeho zaměstnanci pomohli stovkám klientů.

15.12.2017
SDÍLEJ:

Každodenní činnost pracovníků Domácího hospice Vysočina není vůbec jednoduchá.Foto: archiv Domácího hospicu Vysočina

Posláním domácí hospicové péče je zejména podpora a pomoc vážně nemocným lidem v konečném stádiu nemoci. Jejich pomoc se vztahuje nejen na samotné umírající, ale také na rodinné příslušníky a jednotlivce, kteří se rozhodli o nemocnou blízkou osobu pečovat v domácím prostředí, což není vždy jednoduché.

„Naše organizace vznikla v roce 2000 v Novém Městě na Moravě a od roku 2005 začala poskytovat domácí hospicovou péči. V roce 2008 jsme se rozšířili i do Jihlavy. A v roce 2014 jsme otevřeli naše další pracoviště ve Velkém Meziříčí, které se ujalo a funguje také velmi dobře,“ popsal historii Domácího hospicu Vysočina jeho dlouholetý ředitel Petr Havlíček.

Ocenění Neziskovka roku 2017 by se dalo vnímat také jako dárek k jeho plánovanému odchodu. „Přišel důchodový věk a já to hodlám respektovat. Budu do důchodu odcházet spokojený. Naše společnost je pevnou součástí krajské sítě poskytovatelů těchto služeb, jsme podporováni jak Krajem Vysočina, tak i městy a obcemi. A zároveň i mnoha sponzory z řad právnických i fyzických osob. Díky nim se můžeme v klidu soustředit na práci. Zmíněné ocenění ovšem Domácí hospic Vysočina nezískal pouze mou zásluhou, byla takto oceněna práce všech našich zaměstnanců,“ podotkl Petr Havlíček.

Každodenní činnost pracovníků Domácího hospice Vysočina není vůbec jednoduchá, spíše naopak. Denně se setkávají s lidmi trpícími úpornými bolestmi a s rodinnými příslušníky, kteří se o umírajícího starají. Ti se často nacházejí v podobně vypjaté situaci poprvé. Péče o nemocného je určitě velmi náročná, lidé z hospicu jim však pomáhají nejen s ošetřováním těžce nemocného, ale dodávají jim i neméně důležitou psychickou podporu.

„Přicházíme ve chvíli, kdy lékař konstatuje, že léčba už nezabírá, že pacient je nevyléčitelně nemocný. V tu dobu se už pouze zabezpečují jeho životní funkce a potlačuje se bolest. Většina nemocných jsou onkologičtí pacienti a jejich bolesti jsou nesmírné. Spolupracujeme s lékaři, ti nám předepisují medikamenty a my tak můžeme podávat infuze či nabídnout dávkovače s léky tišícími bolesti,“ vysvětlil část pomoci, kterou je domácí hospic schopen poskytnout, jeden ze zaměstnanců této neziskové organizace Vojtěch Zikmund.

Povídání a podpora pomáhá

Každý tým, zabezpečující hospicovou péči, je složen ze zdravotníků a sociálních pracovníků. Druzí jmenovaní poskytují neocenitelnou pomoc zejména rodinným příslušníkům, kteří o nemocného čtyřiadvacet hodin denně pečují. „Hodně si s nimi povídáme a snažíme se je podpořit. Tím, jak nemoc postupuje a prohlubuje se, je práce sociálního pracovníka čím dál důležitější. Musí rodinu udržet v takové náladě, aby péči i nadále zvládala. Často je to hodně smutné,“ poznamenal Vojtěch Zikmund.

Práce v domácím hospicu je velice psychicky náročná. Velkou roli v této službě hrají emoce, kterých je okolo umírajícího vždycky více než dost. Přesto i zaměstnanci hospicu mívají důvody k radosti a úsměvu, zvláště když vidí, že jejich práce má opravdu smysl, že dokázali lidem pomoci.

„Zrovna nedávno k nám přišel pán, jemuž zemřela maminka, k níž jsme docházeli. Byl hrozně rád, že se mamince splnilo přání zemřít doma. Že to jako rodina ustáli až do konce. Lidé se se smrtí bližního daleko lépe vyrovnají, když si pro něj smrt přijde v rodinném kruhu, než když dostanou telefonát z nemocnice. Často přijdou a děkují, což je velmi příjemná zpětná vazba,“ řekla další zaměstnankyně Domácího hospicu Vysočina Hana Brnická. „Zpětná vazba je pro nás velkou povzbuzující injekcí,“ přitakal Vojtěch Zikmund.

Ne všechny návštěvy u těžce nemocných jsou jen smutné. „Právě nyní, v předvánočním čase, se téměř v každé domácnosti peče cukroví, voní to tam vanilkou a my si s lidmi vyprávíme. Často vzpomínají, jak slavili Vánoce dříve, vykládají nejrůznější historky a dokážou se alespoň na chvilku odpoutat a zapomenout na nemoc. Zasmějí se, oči se jim rozzáří a je jim i nám dobře,“ přiblížil příjemné adventní chvilky Vojtěch Zikmund.

Podle něj je čas Vánoc mnohem náročnější pro pozůstalé. Pro ty, kterým jejich nejbližší už „odešli“. „I s nimi udržujeme kontakt. Oni si ztrátu mnohem více uvědomují. Zvláště pokud jde o první Vánoce bez milované osoby. Vánoční svátky měli dříve spojeny s radostí a s veselím a nejednou zažívají citelnou ztrátu,“ uvedl Vojtěch Zikmund.

Ne všichni, kteří doma o své blízké pečují, podlehnou obavám a smutku. Někteří lidé dokáží i ostřílené pracovníky hospicu pořádně překvapit. „Jezdili jsme i za dvojicí žen, dcera se starala o těžce nemocnou maminku, a obě byly doslova nad věcí. Byly tak optimistické, že i nás dokázaly vždycky povzbudit. Dokud s námi maminka dokázala komunikovat, byla neobyčejně příjemná a vtipná. Tuto domácnost prolínala velmi zvláštní, pozitivní energie. A když pak maminka zemřela a dcera nám poslala parte, bylo naprosto jiné, než na jaké jsme zvyklí. Vzpomínám si, že na něm byli motýli. Bylo vidět, že nic nekončí, ale pokračuje. Přišlo mi to jako okno směřující někam. Nebyl v tom naprosto žádný smutek, naopak,“ zavzpomínal Vojtěch Zikmund.

Zájem je veliký

Domácí hospicová péče je čím dál více žádaná. „Povědomí o této službě za poslední rok velmi vzrostlo, zájem je veliký. Bohužel nemůžeme uspokojit tolik klientů, kolik bychom chtěli, narážíme na nedostatek zaměstnanců, zejména zdravotních sester,“ posteskl si Petr Havlíček.

Zaměstnanci hospicu se s bolestí, lidským utrpením a se smrtí setkávají prakticky denně. Mají to v náplni své práce. Přesto i oni zažijí občas překvapení v podobě zázračného uzdravení. „Stalo se to. Kolegové se starali o pána s velmi vážným onkologickým onemocněním. Lékaři mu nedávali žádnou naději, tvrdili, že je to jen otázka několika týdnů, nanejvýš měsíců. A on se uzdravil,“ prozradil příběh končící happyendem Vojtěch Zikmund.

Autor: Helena Zelená Křížová

15.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělník výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: , • praxe ve stavebnictví nebo strojírenství výhodou, • manuální zručnost, pečlivost, flexibilita, • řidičský průkaz typ B výhodou , • vysoké pracovní nasazení. Pracoviště: Dafe - plast jihlava, s.r.o., Resslova, č.p. 1046, 588 13 Polná. Informace: Jiří Fejta, +420 567 570 711,608 474 868.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Montážní výrobní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 35. Poznámka: Popis vykonávané činnosti: , montážní výrobní dělník ve výrobě světlometů, práce na výrobní lince, kontrola kvality, expedice, vizuální kontrola., Další požadavky: praxe na obdobné pozici velkou výhodou, smysl pro detail, preciznost.. Pracoviště: Monto, s.r.o. - pracoviště automotive lighting, 586 01 Jihlava 1. Informace: Pavel Trachta, +420 775 518 014.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Personalista 19 000 Kč

Personální referenti Asistent personálního oddělení - HR ASSISTANT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: HR ASSISTANT - Asistent personálního oddělení. Místo výkonu práce: JIHLAVA, Pracovní náplň:, - denní spolupráce s koordinátory projektů, - vedení personální agendy, správa a evidence docházky, - zpracování podkladů pro mzdy pracovníků PA, - zajišťování personální inzerce, - evidence a vyřizování obchodní korespondence, - administrativa, Požadujeme, - minimálně středoškolské vzdělání, - znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni - výhodou, - zkušenosti v personální oblasti - výhodou, - dobrou znalost práce v programu MS Office, - organizační dovednosti, pečlivost, zodpovědnost, komunikativnost, , - schopnost samostatné práce, proaktivní přístup, V případě zájmu o tuto pozici zasílejte žádost o práci s životopisem nebo ihned volejte na uvedený kontakt:, Adriana Kočí, HR Assistant, Mob.: +420 773 431 130 , E-mail: adriana.koci@skitus.com. Pracoviště: Skitus project engineering s.r.o. - pracoviště jihlava, Heroltická, č.p. 5449, 586 01 Jihlava 1. Informace: Adriana Kočí, +420 773 431 130.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 500 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách prodavačka - vedoucí směny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 18800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha pokladny, zákazníků, doplňování zboží, aranžování výlohy, předělávání regálů, přijímání zboží, přeceňování .... Pracoviště: Pompo spol. s r.o. - pompo maxi, city park, Hradební, č.p. 5440, 586 01 Jihlava 1. Informace: Martina Satrapová, +420 737 278 111.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místo potlesku slyšeli fotbalisté Zbrojovky (v červeném) v prvním utkání Fortuna:Národní ligy pískot. Brněnský celek podlehl na domácím hřišti Jihlavě 1:3.
13

Fantastický start. Vysočina rozstřílela Zbrojovku

Ilustrační foto.

Brtnice dostane od Kraje Vysočina kanalizaci zadarmo

Oblibu brambor z Vysočiny podpoří studie

Vysočina – Kraj Vysočina patří mezi významné producenty brambor, na celkové domácí produkci se podílí jednou třetinou. Nyní se pokusí zvýšit zájem veřejnosti o tuto regionální potravinu.

Třešťské koupaliště oslaví druhé výročí koncertem

Třešť – Koupání po celý den zdarma a koncert kapely Spaziergang. Tak bude vypadat poslední středu v červenci prázdninová oslava druhých narozenin přírodního koupaliště Malvíny v Třešti.

S rypadlem narazil do sloupu elektrického vedení

Dolní Cerekev – Škoda čtyřicet tisíc korun a pokuta. Tak skončila dopravní nehoda bagru, která se stala o víkendu ve Spělově místní části Dolní Cerekve.

Děti zvládnou tábor i bez mobilu

Vysočina – Na dětských táborech jsou nejčastěji mobilní telefony dovolené jen v omezené míře. Podle odborníků není však na škodu dítě na týden od veškeré elektroniky zcela odtrhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT