Vybudování zahrady speciálně pro zvířata může být opravdovým oříškem. Pro spokojený život na zahradě je primární zajistit, aby byli vaši mazlíčci i užitková zvířata v bezpečí. A zdaleka jim nehrozí pouze predátoři. Mnohem větší nebezpečí na ně číhají na nevhodně připravených pozemcích a v důsledku zanedbání péče.

Pád z žebříku nedopadá obvykle dobře.
Trn v oku, ruce v sekačce. Na zahradě se každý rok zraní 300 tisíc lidí

Ať chcete mít doma psího člena rodiny, kočičí ráj, ovčí nebo kozí minifarmu musíte počítat s tím, že vybudovat úhlednou zahradu s anglickým trávníkem, bude nad lidské síly. „Člověk, který chce mít na zahradě domácí mazlíčky nebo užitková zvířata, musí trošku slevit ze svých nároků na zahradu. Zvířatům zkrátka neporučíte. Na svém pozemku můžete vždy udělat část zahrady pro zvířata, část užitkovou i část okrasnou. Ale těžko budete kloubit všechny funkce dohromady,“ říká Dana Münsterová, zahradní architektka z Blanska.

Nejen bezpečí a ochrana

Prvním bodem na vaší cestě za krásnou a funkční zahradou vhodnou pro domácí zvířata je bezpečnost a poskytnutí ochrany před predátory a přírodními živly. Musíte se ujistit, že zvířata vždy najdou stinné místo a úkryt před nepřízní počasí. Zároveň musí mít zvířata vždy přístup k čerstvé vodě, což jsou pro jejich pohodu základní parametry. Dalším bodem vašeho seznamu by mělo být zajištění oplocení nebo ohrady, aby se zvědavá zvířata nemohla zatoulat příliš daleko.

Zdroj: Youtube

Největším nepřítelem zvířat může být ale paradoxně sám zahradník. Při výsadbě květeny totiž myslí především na své potřeby a spoléhá na svůj vkus. Zkontrolujte proto, zda některá z rostlin, kterou pěstujete nebo ji chcete právě zasadit, neobsahuje toxiny. Mohly by zvířatům způsobit otravu. A totéž platí o chemikáliích a průmyslových hnojivech.

„Používání přírodních hnojiv a vyhýbání se pesticidům navíc může pomoci udržovat zdraví zahrady bezpečným a udržitelným způsobem. V ohrožení totiž nejsou jen vaši domácí mazlíčci či hospodářská zvířata, ale i ptactvo a užitečný hmyz. Vybírejme proto spíše přírodní organická hnojiva," nabádá k zodpovědnému hospodaření zahradní designérka Aneta Křováková z Opatovic nad Labem.

Kávový lógr vyhovuje i žížalám, které se do něj zavrtají, a provzdušní tak půdu
Hnojivo, které dělá s trávníkem zázraky. Vyzkoušejte lógr z kávy

Zajistěte také, aby zvířata neměla přístup k ostrým nástrojům a nakonec se vizuální kontrolou ujistěte, že na zahradě nečíhá žádné nebezpečí, jako jsou například rozbité sklo nebo trny, které by mohly zvířatům ublížit.

Funkční a estetická zahrada

Pečlivým plánováním můžete vytvořit prostředí, které se bude líbit vám i vašim zvířatům. Můžete do zahrady zahrnout původní rostliny, stromy, a dokonce i vodní prvek, který budou moci zvířata bezpečně prozkoumávat. Díky správně založené a přívětivé zahradě můžete mít klid, protože víte, že je o všechna vaše zvířata dobře postaráno. Na správně založenou zahradu si nakonec najdou cestu i ta volně žijící. Vytvoření opravdu živé zahrady vyžaduje zkrátka správná rozhodnutí, úsilí a čas.

„Nalezení správné rovnováhy mezi estetickými a bezpečnými prvky může pomoci vytvořit úžasně přívětivou zahradu pro zvířata i lidi. Poradit, jak s prostorem zahrady pracovat a vykouzlit bezpečné místo pro zvířata i květenu i v městském prostředí, mohou zahradní architekti," říká Magdaléna Klapalová, pražská zahradní architektka.

Co udělat, aby se zahrada nestala pro zvířata pastí

1. Zajistěte zvířatům stín a dostatek vody.
2. Zakryjte nebo oploťte jezírka a bazény.
3. Odstraňte nebezpečné a jedovaté rostliny.
4. Zkontrolujte ploty, brány a místa, kudy zvířata chodí.
5. Oddělte užitkovou a okrasnou zahradu.
6. Skladujte chemické přípravky mimo dosah zvířat.
7. Nenechávejte zahradní nářadí bez dozoru.
8. Před hnojením se ujistěte, že je hnojivo bezpečné.
9. Zvýšený pozor dávejte při hubení škůdců.