Scaveola je nádherná exoticky působící letnička a převisy jejích plných květů vypadají krásně v truhlících i závěsných květináčích. Je možné ji také kombinovat s jinými druhy letniček, které mají rády slunce. „Vějířovka má výhodu, že kvete celé léto. Nemusíte ani odstraňovat suché květy, jako u muškátů. Odkvetlé květy sami opadávají a rostlina se zahustí novými výhonky s květy,“ uvádí jednu z výhod pěstování iReceptář.

Pokud chcete podpořit nový růst a podnítit ještě větší kvetení, můžete po prvním velkém návalu květů rostliny zkrátit na polovinu.


Nahrává se anketa ...

Jak pěstovat vějířovku

Scaevola pochází z Austrálie, kde je stálezelenou trvalkou. Miluje slunce. Vyberte pro ni proto slunné místo, na kterém bude mít alespoň 6 až 8 hodin slunečního světla denně. Ideální je jihovýchodní nebo jihozápadní strana.

close Vějířovka zdobí okna i balkony převisy nádherných vějířovitých květů různých barev. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Vějířovka zdobí okna i balkony převisy nádherných vějířovitých květů různých barev.

U nás se pěstuje jako rychle rostoucí letnička v nádobách. Není náročná na pěstování, snáší dobře sucho i horko. Je schopná vyrůst do výšky 20 cm a její převislé výhony s drobnými listy tmavě zelené barvy vyrostou do délky až 100 cm.

Do jednoho truhlíku nebo závěsného květníku stačí zasadit 3 až 4 rostliny.

„Vějířovka dobře prospívá ve vysoce propustném substrátu, který obsahuje dostatek živin. Můžete si ho připravit sami, smícháním zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. V případě pěstování v plastových truhlících či nádobách vždy dno vysypejte drenáží, aby docházelo k lepšímu odtoku nadbytečné vody spodním otvorem a nedošlo k přemokření a zahnívání kořenů,“ radí iReceptář.

Vějířovka - scaevola:

| Video: Youtube

Zálivka a hnojení

Vějířovka poměrně rychle roste, proto vyžaduje pravidelnou zálivku. Květiny zalévejte nejlépe brzy ráno, aby listy nepopálilo slunce, a druhou zálivku jim dopřejte večer. Zalévejte ale pouze tehdy, když je půda suchá. U přemokřeného substrátu by hrozily hniloby a plísně.

„Chcete-li dosáhnout bohaté záplavy vějířovitých květů, pravidelně své rostliny hnojte hnojivem rozpustným ve vodě. V době výsadby můžete přidat do půdy granulované hnojivo s pomalým uvolňováním,“ uvádí web Garden Design.

„Bez ohledu na to, jakou barvu vějířovky si vyberete, vějíře nebo okvětní lístky mají jasně žlutobílý střed v asymetrických květech. Krásné květy přitahují včely, motýly a další opylovače a pokrývají rostlinu po celé vegetační období, které může trvat od začátku léta do prvního mrazu,“ uvádí časopis Better Homes & Gardens.

Vějířovky si sami namnožte

Pokud si vějířovky nechcete kupovat jako sazeníce, můžete si namnožit vlastní ze semen, což je složitější, nebo z řízků, což snadno zvládnete.

1. Řízkování

Postup řízkování popsal web The Spruce:

 • Pomocí ostrých zahradnických nůžek ustřihněte zhruba 12 cm dlouhý řízek z nekvetoucího stonku.
 • Odstraňte spodní listy a v horní části řízku ponechte alespoň dva páry listů.
 • Konec řízku ponořte do zakořeňovacího stimulátoru.
 • Řízek zasaďte do nádoby se směsí zeminy kompostu a písku, které jste smíchali v poměru 2:1:0,5 .
 • Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou.
 • Umístěte na teplé a slunné místo, dokud se nevytvoří síť kořenů, abyste mohli novou rostlinu přesadit.

2. Pěstování ze semínek

Pěstovat vějířovku ze semen je náročnější, protože semena jsou velmi drobná a klíčení je pomalé a ne vždy spolehlivé. Jak přitom postupovat popsal Better Homes & Gardens:

 • Semena zasejte doma asi dva měsíce před datem posledního mrazu.
 • Umístěte je do nádoby se sypkou, středně hrubou směsí.
 • Jen lehce je zakryjte, protože ke klíčení budou potřebovat dostatek světla.
 • Lehce je zamlžte a udržujte semena při teplotě asi 21 stupňů Celsia na světlém místě, ale mimo přímé sluneční světlo.
 • Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou.
 • Klíčení obvykle trvá 1 až 2 měsíce.
 • Jakmile semena začnou klíčit, přemístěte je na teplé místo.
 • Jakmile vyraší pravé listy, mohou se sazenice přemístit na teplé, slunné místo.
 • Do venkovních květináčů sazenice přesaďte až po týdnu nebo dvou otužování a zvykání si na venkovní podmínky.

Mohlo by vás zajímat:

Muškáty jsou velmi oblíbenou okrasou balkonů a teras. | Video: Deník/Nataša Budačová