Hrášek je bezesporu nejlepší čerstvý. Kupovaný v supermarketech není ani levný, ani tak chutný a šťavnatý jako ten vypěstovaný na zahradě či v truhlíku na balkoně. Pěstování této luštěniny je přitom velmi jednoduché.

Pokud zvolíte odrůdy s různou vegetační dobou, nebo budete semena vysévat postupně po 10 až 15 dnech, můžete se ze sklizně radovat i několik měsíců.

Jak mít sklizeň hrášku po dlouhé měsíce:

| Video: Youtube

Proč pěstovat hrášek

Hrášek je nejen chutnou zeleninou, které má mnoho využití v kuchyni, ale je také velmi zdravý. Obsahuje vitamin C, vitaminy B, provitamin A, beta karoten, kyselinu listovou a minerální látky - je v něm hodně hořčíku, draslíku, železo, vápník, fosfor a sacharidy.

Vysoký obsah vlákniny v hrášku podporuje správnou funkci střev, urychluje trávení a redukuje kila. „Pomáhá také udržovat hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém a je prevencí kardiovaskulárních onemocnění,“ uvádí web Bylinky pro všechny.

„Dosavadní výzkum prokázal, že hrách má pro lidský organismus mnoho zdravotních benefitů. Jednou z těchto výhod je pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví při kontrole hladiny cholesterolu v krvi. Je tomu tak zejména díky vysokému obsahu vlákniny,“ nastiňuje Státní univerzita v Severní Dakotě, proč je hrášek právem řazen mezi superpotraviny.

Prodlužte si sklizeň hrášku

Hrášek není dobré skladovat moc dlouho. Právě proto je nejlepší pěstovat ho tak, abyste ho mohli konzumovat co nejdéle čerstvý. Ideální je vysít několik odrůd hrachu s různou vegetační dobou. Získáte tak sklizně rozdílné až o tři týdny.

close Zelený hrášek bývá u dětí favoritem. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Zelený hrášek bývá u dětí favoritem.

Hrášek také můžete vysévat postupně, s intervalem mezi výsevy 10 až 14 dní. Lusky tak budou dozrávat průběžně a vy získáte větší úrodu po celé léto i část podzimu. „Poslední výsadba by měla být uskutečněna asi 6 až 8 týdnů před termínem prvních podzimních mrazů,“ radí web Bobsmarket.

„Pro sklizeň hrášku přes léto až do podzimu vysévejte malé dávky každých několik týdnů od časného jara. Také pravidelně sbírejte lusky, abyste podpořili jejich další tvorbu. Jinak rostliny přestanou produkovat květy a lusky. Můžete sklízet dokonce i mladé výhonky hrachu, které lze přidat do salátů,“ doporučuje web RHS zahradnické charity ve Spojeném království.


Nahrává se anketa ...

Různé odrůdy hrášku

  • Sladký nebo také zahradní hrášek má nejedlé lusky, z nichž se získávají semena.
  • Hrách dřeňový se pěstuje pro nezralé lusky. Konzumují se celé lusky, nebo se vylupují jen semena, která se nechají vyrůst, ale ne ztvrdnout. Dřeňové hrášky sklízíme, dokud jsou měkké a sladké. Jsou skvělé syrové nebo krátce podušené.
  • Cukrový hrášek je vyšlechtěný speciálně pro konzumaci celých lusků. Lusky se sklízejí celé s ještě drobnými semeny. Jsou výtečné jen tak, do salátu, krátce orestované nebo podušené samotné i ve směsích.

Pěstování hrášku

Hrách se nejlépe vysévá přímo do země. Do dobře propustné půdy na slunném místě přidejte uleželý hnůj nebo kompost. Vyplatí se předem si připravit osivo. Před samotným výsevem nechte vysušené kuličky hrášků přes noc namočit ve vodní lázni. Natáhnou vlhkost, nabobtnají a rychleji z nich pak vyrazí klíčky.

Někteří zahradníci nechávají semena hrášku odležet ještě pár hodin v nálevu z heřmánku nebo česneku, aby tak hrášky chránili proti škůdcům a patogenům v půdě. Celková doba máčení by ale neměla přesáhnout 24 hodin.

Semena se vysévají na připravený pozemek do řádků vzdálených od sebe 15 – 30 centimetrů. Sadí se 5 až 7 centimetrů hluboko a asi 5 centimetrů od sebe. Aby semena nevyzobali ptáci, je dobré chránit je geotextilií, králičím pletivem nebo třeba sítí proti komárům.

„Můžete využít ruliček od toaletního papíru. Naplníte je substrátem, hrášky přitom zasadíte asi do třetiny výšky ruličky. Mají tu dost místa pro prorůstání, a přitom jsou chráněny. Takhle klidně mohou do země, kořínky se nepoškodí. A přitom je papírový obal chrání před nenechavci v okolí,“ přišel se zajímavým tipem jak zužitkovat odpad kutilský web České stavby.

Keříčkový hrách dorůstá do výšky až 30 centimetrů. Tyčkové druhy hrachu pak rostou do výšky i více než 1,5 metru. Hrášek se může plazit po zemi, ale vyplatí se mu připravit oporu. Svými úponky se zachytí sítě nebo pletiva, zabere pak méně místa a bude se i lépe sklízet.

Pěstování hrášku v truhlíku:

| Video: Youtube

Aby hrách dobře rostl, kvetl a plodil, vyžaduje dostatek vláhy. Hlavně klíčící semena a mladé rostlinky by neměly nikdy zaschnout.

„Z živin hrách potřebuje fosfor a draslík. Jeho kořeny vážou dusík v půdě. Nadbytek dusíku podporuje růst listů místo květů nebo lusků,“ varuje zahrádkářský web Almanac před zbytečným přihnojováním tímto prvkem.

Pokud chcete pěstovat hrách na balkoně v truhlíku, vejdou se vám do něj dvě řady. Mezera mezi nimi by měla být 5 centimetrů a stejná vzdálenost by měla být mezi jednotlivými semeny.

Jak správně sklízet hrášek

  • Hrách sklízejte ráno po zaschnutí rosy. Pak jsou kuličky nejkřupavější.
  • Sklízejte hrášek pravidelně, abyste podpořili vývoj více lusků.
  • Při sběru hrášku používejte obě ruce, abyste rostlinu nepoškodili.
  • Hrách je na vrcholu chuti ihned po sklizni.
  • Hrachové lusky, které ztvrdly nebo mají matnou barvu, jsou přezrálé.
  • Pokud jste zmeškali vrcholné období svého hrášku, stále ho můžete natrhat, usušit a vyloupat pro použití v zimních polévkách.

Zdroj: Almanac

Vhodní sousedé hrachu

Hrášku prospívá společnost okurek, mrkve, ředkviček, kedluben a hlávkového salátu. „Vhodná je i pažitka, máta a mrkev,“ uvádí zahrádkářský web Almanac. Pokud kolem hráškového záhonu zasadíte saturejku nebo lichořeřišnici, pomohou vám chránit hrách před škůdci.

close K okurkám do záhonu patří i ředkvičky: odpuzují mšice, které okurky rády napadají. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Ředkvičky patří k sousedům, které hrášek ocení.

Naopak nevhodné jsou jiné luštěniny (jako například fazole), protože mají stejné nároky na půdu a přitahují stejné škůdce. Vhodné není ani spojení hrachu s cibulí, rajčaty, česnekem nebo bramborami.

Hrách nesázejte na stejné místo častěji než jednou za čtyři roky. Jako všechny bobovité rostliny má totiž na kořenech hlízkovité bakterie, které obohacují půdu dusíkem.

Hrách je vhodný i jako takzvaná předplodina. Pokud po sklizni lusků necháte rostliny na záhoně a před zimou je zapravíte do půdy, poslouží jako zelené hnojení. Vyloupané lusky zase můžete použít k mulčování.

Další skvělé rady a tipy pro vaši zahrádku najdete v nabídce článků níže: