Jak vypěstovat bohatou úrodu jahod:
V ČLÁNKU NAJDETE
Jahody jsou bohaté na vitamín C a patří mezi nejoblíbenější ovoce na našich zahradách. Pěstovat je ale můžete i v květináči na balkoně nebo na terase. Stačí si jen vybrat tu správnou odrůdu, kterých se v České republice pěstuje asi pět desítek. Abyste si mohli začátkem léta pochutnat na vlastních jahodách se šlehačkou nebo upéct lahodný jahodový koláč, bude to nyní chtít trochu práce.
Jahodníky jsou trvalky. Po zimě je potřeba zbavit jahodníky starých a poškozených listů i uschlých šlahounů. Jahodový záhon musíme zbavit plevele, prokypřit a pokud nějaké rostliny v zimě zmrzly, je nutné nahradit je novými. Protože jahody potřebují dodat po zimě živiny, přihnojíme je kompostem nebo granulovaným hnojivem.
Pokud jste nestihli podzimní výsadbu jahod, nic se neděje. Sadbu, pokud nemáte vlastní, si teď můžete v zahradnických centrech koupit a v průběhu dubna vysadit na zahradě.
Každému vyhovuje něco jiného. Zatímco u jednoplodících jahod se v červnu dočkáte jednorázově velké sklizně, u jahod stáleplodících budete jahody sklízet průběžně od června do září. Najednou sice moc jahod nesklidíte, celková jahodová nadílka ale bude vydatná.
Nahrává se anketa ...
Jarní sestřih jahodníku
Jahodník na jaře moc dobře nevypadá. Pár zelených lístků rašících ze srdíčka rostliny mezi hnědými zaschlými listy volá o pomoc zahradníka. Všechny suché i jinak poškozené listy je třeba ostříhat a nemilosrdně zlikvidovat.
„Nejen, že to pomůže, aby vaše jahodníky vypadaly upraveněji, ale odstranění starých, rozkládajících se listů pomůže zabránit plísňovým onemocněním,“ uvádí web Seattle Urban Farm.O úkryt přijdou i škůdci jako jsou slimáci.
Stejně tak odstraňte jahodníky, které nepřežily mráz a jsou hnědé i v srdíčku rostliny. Holá místa osaďte novými kusy. Nové jahodníky na dosázení buď kupte, nebo použijte vlastní sazenice, které jste si vypěstovali ze silných odnoží. Do jamky přidejte trochu rozleželého kompostu a půdu kolem nově vysazené rostliny důkladně přitlačte.
Péče o půdu
Při úpravě záhonů je třeba vytrhat plevel a odstranit starý mulč, aby se k rostlinám dostalo tolik potřebné sluneční světlo a čerstvý vzduch.
Příprava jahodového záhonu na novou sezónu:
„Ponechání staré vrstvy mokrého mulče příliš dlouho může podpořit plísně a nemoci. Je však důležité neodstraňovat ochranný mulč příliš brzy, aby jahodníky nepomrzly. Nejlepší je vyčistit záhony s jahodami a poté zakrýt rostliny čerstvou slámou během posledních mrazíků, než se udrží dobré počasí,“ doporučuje zahradnický web Ruralsprout.
Půdu kolem jahodníků opatrně nakypřete, abyste nepotrhali kořeny. Přitom zapravte do půdy rozleželý kompost, abyste jahodám dodali po zimě živiny. Ke zvýšení plodnosti se často používá také hnojivo Cererit, který se rozhodí mezi jahodníky a zapraví do půdy.
Jarní výsadba jahodníků
Pokud se chystáte na jarní výsadbu jahodníků, nepodceňte přípravu půdy. Záhon musí být nakypřený do hloubky asi 25 centimetrů a zbavený všech vytrvalých plevelů. Důležité je zapravit zahradnický substrát, použít lze i čistou rašelinu. Vhodná jsou také speciální granulovaná hnojiva, která se aplikují do jamky přímo při výsadbě sazenic.
„Při jarní výsadbě je nejlepší použít zakořenělé sazenice jahodníku předpěstované v různých typech sadbovačů nebo květináčů. Vysazujeme je do jamky hluboké 10 až 15 cm tak, aby srdéčko bylo nad úrovní terénu, nesmí být tak zvaně utopené. Zeminu kolem sazeničky umáčkneme, aby byl kořenový systém pevně spojen s okolní půdou,“ doporučují zahradníci ze Zahradnictví Dvořák a syn.
Důležité při výsadbě je myslet na to, že každá rostlina potřebuje kolem sebe prostor 35 x 35 cm.
Mulčování jahodníkových záhonů
Velice prospěšné pro rostliny jahod je pěstování na slámě. „V době květu se na záhon mezi rostliny jahodníku nasype slámový mulč v tenké vrstvě. Plní tak stejnou funkci jako fólie, na rozdíl od ní se však do půdy dostane organická hmota, ze které se vytvoří humus,“ radí odborníci ze Zahradnictví Dvořák a syn.
Výhodou černé fólie je podle nich nízké zaplevelení záhonu a malá náročnost na údržbu jahodiště. Hrozí ale přemnožení škůdců jako jsou mravenci, svilušky nebo hraboši. Nevýhodou jsou i vysoké teploty na povrchu fólií v letních měsících, které snižují životnost rostlin a odolnost proti houbovým chorobám.
Chyby v pěstování jahod
Chyb se dá při při pěstování jahodníků nadělat celá řada. Třeba jim vybrat nevhodné sousedy. Cibuli, česnek a pórek můžete zasadit vedle jahod bez problémů. Navíc je ochrání před plísněmi a škůdci. Brukvovitá zelenina jako kedluben, zelí nebo květák by ale vaše jahody připravila o živiny i vodu a vás o radost z úrody.
Pěstování jahod na vyvýšených záhonech:
Čtyři nejzákladnější chyby v pěstování jahod popsal iReceptář. Ve zkratce jsou to tyto:
- Výsadba na stejné místo - Jahodníky jsou trvalky, a i když se jim báječně daří na místě, kde je máte, po čtyřech až pěti letech je vhodné přemístění na nové stanoviště. Záhon můžete pak dobře prohnojit a nachystat například pro brambory nebo luštěniny.
- Sázení jahodníků příliš hluboko - Srdíčko musí zůstat na úrovni půdy. Rozhodně nesmí být pod úrovní čili utopené. To by vedlo ke zahnívání středu a celá sazenice by uhynula.
- Zálivka a hnojení - Jahodníky potřebují vodu a hnojení, ale také opravdu hodně slunce. Bez dostatečného oslunění jahodníky nenakvétají tak bohatě, zhoršuje se zrání a plody dříve podléhají zahnívání.
- Nedostatek místa - Nedejte na reklamní obrázky, kde je květináč plný rostlin a přetéká plody. Měsíční jahody potřebují alespoň spon 15 x 15 centimetrů, stáleplodící jahody spíš 40 x 30 centimetrů.