Rychlý odchod řídké stolice mnozí vnímají jen jako nutné zlo. Co se to ale ve střevě přesně děje? „Průjem vzniká, když střeva nedokáží správně vstřebat vodu z potravy. Střevní stěna je podrážděná a trávicí trakt pracuje rychleji. To způsobí, že jím i jídlo prochází rychleji než obvykle,“ vysvětluje Dušan Zhoř, praktický lékař z Kyjova.

Mezi nejčastější příčiny průjmu, který již člověk sám nezvládne léčit doma a musí vyrazit k lékaři, patří bakteriální a virové infekce, potravinové nesnášenlivosti či otravy jídlem. Dále jsou to také chronická zánětlivá onemocnění střev, jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Urychlení činnosti střev může být také častým vedlejším účinkem některých léků.

Co způsobuje dráždivý tračník:

| Video: Youtube

Nádorem se nadměrně nestresujte, příčinou průjmu asi nebude

„Pokud průjem trvá déle než tři dny, je doprovázen silnými bolestmi břicha, vysokou horečkou, těžkou dehydratací nebo když se objeví krev ve stolici, měl by člověk určitě přestat zkoušet domácí léčbu a vyhledat lékaře,“ zdůrazňuje Dušan Zhoř.

Průjem trvající týdny až měsíce může být signálem závažné nemoci, někdy dokonce rakoviny tlustého střeva. Nádor totiž může způsobit zánět a podráždění střevní stěny, což vede právě k průjmu.

close MUDr. Dušan Zhoř, praktický lékař z Kyjova. info Zdroj: Se svolením MaVePR zoom_in Dušan Zhoř, praktický lékař z Kyjova.

„Hlavně ale žádné zbytečné stresování. Je mnohem pravděpodobnější, že samostatný - a zvláště akutně vzniklý - průjem je způsoben jinou příčinou než rakovinou,“ nabádá praktický lékař.

Jaká dietní chyba vyústí v průjem

Než se dostaneme k nemocem, které průjem provází, stojí zato podívat se na méně nebezpečnou, ale o to častější příčinu. Tou není nic jiného než takzvaná dietní chyba.

„Pominu-li individuální nesnášenlivost určité potraviny, či alergie, tak mezi časté příčiny průjmů patří typicky konzumace výrobků z mléka (především u lidí s intolerancí laktózy), tučných a smažených pokrmů, pálivých a pikantních jídel,“ říká předseda České gastroenterologické společnosti Ilja Tachecí.

Proč se to děje

  • Proč tučné jídlo způsobuje průjem: Mechanismů, kterými tučné jídlo působí průjmy, je několik. Tučné potraviny, zvláště při jejich přebytku, zvyšují střevní vylučování, čímž urychlují pohyblivost střev. Způsobují také zvýšení množství žluči ve střevech, která působí v podstatě jako přírodní projímadlo.
  • Proč pálivé jídlo způsobuje průjem: Chilli papričky v pálivém jídle obsahují kapsaicin. Tato látka může dráždit sliznici střev a žaludku, zvyšovat cirkulaci i tvorbu trávicích působků a šťáv a stimulovat střevní pohyblivost. Podobně jako chilli funguje také velké množství alkoholu.

Nahrává se anketa ...

Pozor na umělá sladidla či kávu

„Projímavý efekt a nadýmání jsou známými projevy po požití většího množství umělých sladidel, jak jsou sorbitol či manitol. Tyto látky přitahují vodu do střeva, a tím zvyšují tekutost stolice. Zároveň jsou zpracovávány střevními bakteriemi, což vede k nárůstu množství plynů ve střevech a současně dráždění střevní stěny,“ vypočítává gastroenterolog Ilja Tachecí.

Předseda České gastroenterologické společnosti dále dodává, že také kofein v kávě či energetických nápojích může urychlovat střevní peristaltiku.

close Doc. Ilja Tachecí, předseda České gastroenterologické společnosti. info Zdroj: Se svolením MaVePR zoom_in Ilja Tachecí, předseda České gastroenterologické společnosti.

Jaké nemoci může signalizovat chronický průjem

1. Celiakie

Celiakií trpí, v závislosti na konkrétní oblasti, přibližně každý stý až dvoustý člověk. Odhaduje se, že na jednoho diagnostikovaného pacienta připadá pět až sedm nediagnostikovaných. V České republice je tedy jistě více než 40 000 celiaků, přičemž častěji bývají postiženy ženy.

Při celiakii reaguje imunitní systém člověka na lepek, tedy bílkovinu nacházející se v pšenici, žitu a ječmeni. „U celiaků zaútočí po konzumaci lepku imunitní systém daného člověka na trávící trakt. Přitom poškodí klky (výběžky sliznice tenkého střeva podobné prstům; pozn. red.), které pomáhají vstřebávat živiny z přijímaných potravin,“ vysvětluje web Everyday Health, který se zaměřuje na informace o zdravém životním stylu.

Příznaky onemocnění mohou být nejen průjem, ale také bolesti břicha a nadýmání, zácpa, zvracení, ztráta hmotnosti a chudokrevnost.

Jedinou léčbou je dieta

Jedinou léčbou celiakie je v současné době úplné vyloučení konzumace lepku. U naprosté většiny nemocných to vede ke zlepšení nebo dokonce úplnému ústupu obtíží. Dieta musí být celoživotní; je finančně náročná a spojena s řadou obtíží, jako jsou menší dostupnost bezlepkových potravin či nedostatečné informace o obsahu lepku v nich.

2. Crohnova choroba

Crohnova choroba patří spolu s ulcerózní kolitidou (viz níže) mezi chronická zánětlivá onemocnění střev, která se označují zkratkou IBD (z anglického Inflammatory Bowel Disease).

Crohnova choroba může zasáhnout kteroukoli část trávicího traktu, ale nejčastěji postihuje přechod střeva tenkého a tlustého. Podle stránek pacientské organizace Crohn trpí zánětlivými střevními nemocemi na celém světě více než 10 milionů lidí. V Česku je to více než 60 tisíc osob.

Ani přes poměrně významné pokroky v léčbě a výzkumu onemocnění si lékaři stále nejsou jisti, co přesně nemoc způsobuje. Předpokládá se, že jde o určitý druh autoimunitní reakce (imunitní systém organismu poškozuje chybnou reakcí vlastní tkáně a orgány; pozn. red.) a že roli může hrát také genetika.

Mezi běžné příznaky Crohnovy choroby patří bolesti břicha, průjem, krvácení z konečníku, hubnutí a horečka. „Léčba závisí na příznacích. Může zahrnovat léky proti bolesti a zánětu, imunosupresiva, biologickou léčbu a v extrémním případě i chirurgický zákrok," říká pro web Everyday Health newyorský gastroenterolog Neville Bamji.

3. Ulcerózní kolitida

Také druhé zánětlivé onemocnění střev, ulcerózní kolitida, může způsobovat průjem. I ostatní příznaky má podobné jako Crohnova choroba. Na rozdíl od ní je ale při ulcerózní kolitidě postiženou částí trávicího traktu pouze tlusté střevo.

close Průjem, střevní potíže, bolest břicha - Ilustrační foto info Zdroj: Shutterstock zoom_in Crohnova choroba a ulcerózní kolitida mají podobné příznaky. Rozdíl je však v tom, která část trávícího traktu je postižena.

Příčina ulcerózní kolitidy je opět nejasná. Jak uvádí doktor Neville Bamji, může se stát, že imunitní systém omylem napadne buňky v trávicím traktu a způsobí vředy ve výstelce tlustého střeva.

Pokud člověk pociťuje časté a naléhavé pohyby střev, bolesti břicha s průjmem nebo křeče (zvláště pokud jsou obtíže déletrvající a spojené s příměsí krve ve stolici), měl by okamžitě navštívit svého lékaře.

4. Syndrom dráždivého tračníku

Dráždivý tračník je velmi častou diagnózou. Odhaduje se, že postihuje 10 až 15 % populace. Při této nemoci má člověk vysoce citlivé tlusté střevo, reagující na různé podněty poruchou své funkce - průjmem, bolestmi břicha, nebo zácpou či jejich střídáním.

„Příčiny onemocnění nejsou zcela jasné. Předpokládá se však, že jde o kombinaci více faktorů, jako jsou stres, strava, změny ve střevní mikroflóře a zvýšená citlivost střevní stěny,“ popisuje gastroenterolog Ilja Tachecí.

Lidé s dráždivým tračníkem mohou mít různé spouštěče obtíží a příznaků, často je to psychický stres či vliv potravy.

„Léčba dráždivého tračníku bývá většinou dlouhodobá; vyžadující trpělivost jak na straně lékaře, tak i pacienta. Nemoc je spojena s obdobími klidu a zhoršováním obtíží. Terapie musí být komplexní a zahrnuje stravovací změny, tedy diety vylučující potraviny, jež zhoršují příznaky. Také pomáhá zmírňování stresu různými technikami a terapiemi,“ vysvětluje Ilja Tachecí.

Průjem přichází u syndromu dráždivého tračníku často a náhle:

Studie publikovaná v časopise Gut se například zabývala střevním mikrobiomem pacientů s dráždivým tračníkem. Autoři studie zjistili, že pacientům může svědčit dieta s nízkým obsahem takzvaných fermentovatelných sacharidů, která se označuje zkratkou FODMAP.

Tyto v tenkém střevě obtížně vstřebatelné cukry jsou zpracovávány střevní mikroflórou. Mohou vést k produkci látek dráždících střevo a trávicí trakt.

Zásadní je u syndromu dráždivého tračníku také léčba příznaků, tedy průjmů, zácpy a bolestí břicha. Lékaři doporučují pravidelnou fyzickou aktivitu a redukci tělesné hmotnosti u nadváhy.