Jak využít sedmikrásku chudobku:

Zdroj: Youtube

Blízkou příbuznou pampelišky ze stejné čeledi hvězdnicovitých je sedmikráska chudobka. U nás bývá někdy také nazývána i jako sedmikráska obecná. Její latinský název zní Bellis perennis a vypovídá mnohé o celkové povaze bylinky: bellis znamená krásný a perennis označuje vytrvalost.

Sedmikráska je vytrvalá bylina s bílo-žlutým květenstvím, přízemní růžicí listů a bezlistým stonkem.

Kopřivu coby léčivku používali lidé už v době bronzové.
Léčí močové cesty, cukrovku i vysoký cholesterol. Už ji můžeme hledat venku

„Obsahuje veliké množství fenolických sloučenin, tříslovin, hořčin a silic, ale také vitaminu C či hořčíku,“ říká Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory.

„Posledních zmíněných látek nemá však pro svůj malý vzrůst příliš mnoho, a tudíž není ani jejich významným zdrojem,“ dodává Filip Škarda.

V několika studiích, prováděných na zvířatech a lidských tkáních, byla sedmikráska testována na mnoho léčivých vlastností.

„Za nejdůležitější z nich lze určitě považovat snižování hladiny cukru v krvi, antibakteriální a také protiplísňovou aktivitu,“ říká odborník Filip Škarda.


Nahrává se anketa ...

Sedmikráska podpoří boj s rakovinou

Velmi zajímavé je použití sedmikrásky pro potenciální protirakovinné působení.

„Studie prokázaly účinky extraktů ze sedmikrásky proti nádorovým buňkám u leukemie, nádorů prsu a jater. Z pohledu farmaceuta však nemohu doporučit užívání sedmikrásky jako první či jedinou léčbu rakoviny. Po konzultaci s onkologem a lékárníkem ji však lze použít pro doplňkovou terapii,“ vysvětluje Filip Škarda.

Jestli se nějaké rostlině v zimě daří nejlépe, pak je to jmelí.
Dary stromů pro domácí léčbu: Jak využít smůlu a s čím pomohou jehličky

Extrakt ze sedmikrásky také vykazuje významný efekt při ochraně před slunečním zářením, jak naznačuje například studie zaměřená na bioaktivní látky v květu sedmikrásky.

Od jara se sbírají květy

Sedmikrásku můžeme sbírat od brzkého jara až po pozdní podzim. Používáme především její květy. A to jak čerstvé, tak sušené. V ideálním případě je sušíme rychle, v dobře větrané temné místnosti.

Ze sedmikrásek se vyrábí i chutný sirup:

Jak můžeme použít sedmikrásku?

Z čerstvých květů si můžeme vyrobit čaj či sirup. Jak uvádí web Bylinky pro všechny, květy lze jíst také čerstvé přímo na louce. Přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžeme jednoduše nasypat na chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžeme nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu.

Lékárník Filip Škarda doporučuje:

  • Příprava sirupu: Nachystáme si skleněnou nádobu s víkem. Do ní vkládáme sedmikrásky, jejichž vrstvu poté zasypeme cukrem. Takto opakujeme, dokud celou nádobu nezaplníme. Na závěr směs stlačíme, doplníme další vrstvou a pevně uzavřeme. Nádobu umístíme na tmavé chladné místo a 2-3 týdny necháme odpočívat. Na závěr scedíme. Uchováváme v chladu a temnu. Sirup použijeme jako sladidlo, či při potížích
  • Sedmikráskové obklady: Při různých kožních potížích nebo poraněních se doporučují sedmikráskové obklady. Čerstvé sedmikrásky rozmělníme s troškou vody. Vzniklou kašovitou hmotu přikládáme na rány, zavážeme a necháme 24hodin působit, poté převážeme. Takto opakujeme až do zhojení. Pokud nemáme čerstvé bylinky, lze sáhnout i po sušených květech. Z nich připravíme nálev, který následně použijeme k obkladům.
  • Sedmikráskový olej: Naložením sedmikrásových květů do libovolných olejů na dva týdny při pokojové teplotě a následným scezením vznikne sedmikráskový olej. Takto připravený olej můžeme použít nejen jako zálivku do salátů, ale i jako přírodní přípravek na opalování.

Jen minimum nežádoucích účinků

„Sedmikráska vykazuje jen málo nežádoucích účinků, mezi které patří hlavně alergie, či přílišné snížení krevního cukru u léčených diabetiků. Pozor si tradičně musejí dát těhotné a kojící ženy. Užití konzultujte se svým lékárníkem,“ dodává Filip Škarda.