„Povědomí, že operace vbočených palců bolí, že se potíže záhy vracejí a že je zbytečné hledat chirurgickou léčbu, panuje po celém Česku. Všichni to říkají, a neustále to čtu v internetových diskusích,“ říká docent Rastislav Hromádka, ortoped, specializující se na chirurgii nohy. Ten u nás začal před několika lety zavádět moderní operační postupy, jimiž se noha opravdu vyléčí.

Deformita přednoží

Vbočený palec, čili hallux valgus, je deformita přednoží. Při ní se palec odchýlí od své osy a přiblíží se tak k druhému prstu nohy. Lékaři hovoří o vadě už ve chvíli, kdy je odchylka více než 15 stupňů. Vnímání změny postavení palce je ale individuální a někomu to kupodivu vůbec nevadí.

Na vnitřní straně, v místě základního kloubu palce, často vzniká bolestivý otlak na kůži a palec se také kroutí. Deformita nastává však až následkem změn, které probíhají uvnitř celého přednoží.

Cviky na zmírnění příznaků a bolesti vbočeného palce:

| Video: Youtube

Vbočený palec postihuje především ženy

Vada se vyskytuje zhruba u 20 % naší populace, především u žen. Mohou za to zřejmě hormony estrogeny, které více uvolňují vazivo. Četnost diagnózy stoupá s věkem a z žen starších 65 let jich má vbočený palec až 36 procent.

Bohužel tu nejde jen o krásu nohy, ale hlavně o to, že se postupně změněnou zátěží ničí celý kloub palce.

„Je potřeba si uvědomit, že pokud má pacient vbočený palec, velmi často přetěžuje zevní stranu nohy a prsty. Často tak vlastně nebolí vbočený palec, ale spíše ostatní prsty anebo celé předonoží,“ vysvětluje Rastislav Hromádka.

close Ortopeda Rastislav Hromádka v České republice jako první zavádí nové, ve světě prověřené metody operací vbočených palců. info Zdroj: Se svolením doc. Hromádky zoom_in Ortoped Rastislav Hromádka v České republice jako první zavádí nové, ve světě prověřené metody operací vbočených palců.

Něco je člověku dáno do vínku

Důvodem odchylky palce bývá nejčastěji nevhodný tvar anebo pohyblivost první nártní kosti. Za zdeformovaný palec mohou geny i vnější vlivy. Do vínku je člověku dáno, jestli má nesprávný poměr délek nártních kostí, nevhodný sklon kloubních ploch a sníženou pevnost vazů a svalů, které udržují kostru ve správné pozici.

K vnitřním příčinám patří i onemocnění způsobující změny na měkkých tkáních a kostech, což jsou například revmatoidní artritida nebo degenerativní onemocnění nervové tkáně.


Nahrává se anketa ...

Pozor na špatné boty i obezitu

My sami si přispíváme k rozvoji vady, pokud nosíme nevhodnou obuv nebo máme spoustu nadbytečných kilogramů.

Ke vzniku obtíží může přispět také velká sportovní zátěž či zaměstnání, při kterém člověk dlouho stojí v uzavřených botách.

Jediné efektivní řešení umí ortoped

„Zpočátku se snažíme vbočený palec léčit konzervativně. Používá se náplasťová fixace nebo pružné kineziotejpy – toto je v současné době jediná konzervativní terapie, která ovlivňuje pocit pacientky. Pokud bych to porovnal s korektory, nebo s vložkami do bot, tak jejich význam není tak velký,“ říká docent Hromádka.

Mírné formy vbočeného palce se nemusejí operovat, pokud je tělo schopné se deformitě přizpůsobit. „Nicméně všem pacientkám musíme říct, že ty pomůcky napomáhají snížení bolestí, ale neřeší deformitu, danou tvarem kosti nohy,“ vysvětluje ortoped. Pokud žena, která má vbočený palec, nechce jednou dožít v bolestech a s omezeným pohybem, operaci se prostě nevyhne.

Hallux valgus je častá vrozená deformita nohy:

Operace z 19. století se dělají dodnes

Aby se vbočený palec narovnal a už se znovu nezkroutil, musí se odstranit příčina vzniku deformity. Rastislav Hromádka však určitě nedoporučuje, aby pacientky podstupovaly klasické operace halluxů.

„Klasické operace jsou otevřené velkým řezem a pouze odstraňují kostěné výrůstky v okolí základního kloubu palce. Bohužel se dosud provádí – a takto bychom to už neměli dělat. Tyto typy výkonů se začaly využívat v 19. století a dělají se dodnes. Neznám jiný chirurgický výkon, kde by ho stále stejně dělalo tolik generací lékařů,“ konstatuje ortoped, který se snaží tuto situaci změnit.

Správnou polohu kostí zajistí šroubek

Naštěstí se na stále více pracovištích v České republice začínají využívat takzvané korekční osteotomie první nártní kosti „Výraz osteotomie znamená protnutí kosti a korekční naznačuje vzájemný posun kostěných částí uvnitř nohy. Tím se v noze nastavují jiné mechanické poměry mezi klouby předonoží, a to vede k napřímení palce nohy,“ vysvětluje Rastislav Hromádka.

Vypadá to třeba tak, že ortoped protne první nártní kůstku, kloubní plochy se posunou správně vůči sobě a zajistí se šroubkem. Pokud to je možné, operuje se jen s pomocí několika malých vstupních řezů.

Zákrok se provádí pod kontrolou rentgenu, který zobrazuje, jak uzavřená operace probíhá. Podrobnější popis operací najdete na webu Ortopedie nohy.