Už v patnácti zjistil, že má problémy s ledvinami. Vyšetření moči totiž tenkrát Luďkovi odhalilo, že jsou v ní bílkoviny a červené krvinky. Lékaři mu tehdy diagnostikovali IgA nefropatii s chronickou renální insufiencí s progresí. S komplikovanou funkcí ledvin žije již přes třicet let. Začátkem roku 2020 začal docházet na dialýzu do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Trápila ho některá omezení. „Třeba, že jsem se nemohl koupat. Musel jsem dávat pozor na katetr v žíle, takže bylo nereálné třeba jet s kamarády na vodu. Nikdy jsem ale neměl pocit, že se mi děje něco špatného – i přesto, že ze mě koukaly různé trubičky,“ říká jednapadesátiletý muž.

Dialýza Beroun v ulici Politických vězňů zahájila svoji činnost v roce 2008 a od té doby jejich ambulancí prošlo téměř dva tisíce pacientů.
Život na dialýze je těžký. Nemocná ledvina nebolí, upozorňuje primářka

Společně s lékaři přemýšlel o dialýze či transplantaci ledviny. „Nebál jsem se o sebe, ale nahlížel na to z hlediska rodiny, přestože dcery nebyly už úplně malé. Hodně mi ale pomohlo brát situaci tak, jak mi to lékaři v IKEM podávali: transplantace je nejlepším řešením kritického stavu. Nikoli poslední, ale nejlepší varianta,“ vzpomíná.

Bylo nutné najít vhodného dárce. Komplikovalo se to tím, že většina transplantovaných ledvin v Česku pochází od zemřelých. Luděk ale vzhledem ke komplikacím se srdcem potřeboval ledvinu od dárce žijícího. Nejlépe příbuzného. Nabízelo se mu několik kamarádů, doma se ale ostýchal kohokoli požádat.

V Teplicích se mohou pochlubit jednou z nejmodernějších dialýz v České republice
Tisíce Čechů mají nemocné ledviny. Potíže odhalí test u praktika

Sestra Stáňa se to dozvěděla až od jeho manželky. „Ze začátku jsem měla z takového závazku strach. Ale jakmile jsem se rozhodla vše podstoupit, nabyla jsem jistotu,“ vypráví. Oporou jí byla rodina. Transplantace úspěšně proběhla v červnu 2021 a Luděk tak může opět žít bez dialýzy a dalších omezení.

Důležitá prevence

Podle předsedy České nefrologické společnosti a přednosty Transplantcentra IKEM Ondřeje Viklického je onemocnění ledvin častější u mužů než u žen. „Muži se obecně dožívají nižšího věku a mají větší výskyt rizikového chování, kardiovaskulárních chorob a nádorů,“ sděluje.

Z analýzy společnosti Solen vyplývá, že s chronickým onemocněním ledvin se ročně potýká asi desetina Čechů. Riziko vzniku chronického onemocnění ledvin přibývá s narůstajícím věkem. „A to právě proto, že je spojeno s civilizačními nemocemi, které se projevují ve vyšším věku – obezita, diabetes a hypertenze,“ upřesňuje Viklický.

Prevence a příznaky onemocnění ledvin:

Zdroj: Youtube

Člověk však jen výjimečně sám pozná, že má ledviny v nepořádku. Bolí totiž pouze v případě vzácných akutních stavů. „U celé řady chronických onemocnění ledvin proto pacienti o ničem nevědí a zjistí se to až na základě některých příznaků pokročilého onemocnění,“ zdůrazňuje Viklický.

Je proto třeba chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři. „Na prohlídku hrazenou pojišťovnou zahrnující orientační vyšetření moči má každý pacient nárok jednou za dva roky,“ informuje Romana Ryšavá z Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Moderní léčba

U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi ji doplňuje také laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR). „A to od padesáti let věku každé čtyři roky,“ podotýká lékařka.

Tato vyšetření umožňují včasnou diagnostiku onemocnění ledvin. „Díky tomu může být pacient poslán do specializovaného nefrologického pracoviště a zahájena léčba. Cílem je zpomalit rozvoj onemocnění a snížit nutnost dialyzační léčby,“ dodává Ryšavá. Z analýzy dat společnosti Synlab vyplývá, že loni se počet vykonaných testů kreatininu v jejích laboratořích zvýšil v porovnání s rokem 2019 o více než třetinu, přičemž za hranicí optimálních hodnot v loňském roce bylo téměř deset procent výsledků.

Vyléčená pacientka Renata Horáková a její dárce, dobrovolný hasič Roman Jáně.
Dobrovolný hasič daroval život ženě. Po šesti letech se konečně setkali

Když lékaři chronické onemocnění ledvin zachytí ve stádiu, kdy nemocný ještě nepotřebuje dialýzu, je možné zpomalit potíže moderními léky ze skupiny gliflozinů. Ty lékaři již přes deset let používají k léčbě cukrovky. Zvyšují totiž vylučování glukózy ledvinami do moči.

Praxe navíc ukázala, že u pacientů s chronickým onemocněním ledvin dokáže tato léčba oddálit selhání ledvin a nutnost dialýzy o pět až sedm let. „Glifloziny navíc velmi dobře chrání srdce a cévní systém,“ uzavírá Viklický.