Bylina proti zánětům, mikrobům i nespavosti

Heřmánek pravý nejen hezky voní a chutná, ale i krásně vypadá – připomíná roztomilou malou kopretinu. Jeho léčivé vlastnosti i vliv na krásu znali lidé již před tisíci lety. Na různé neduhy jej používali obyvatelé starověkého Egypta či Řecka, v severských zemích heřmánek dokonce považovali za dar boha Odina.

Hlavní léčivou složkou v heřmánku pravém jsou silice. Jde o modrou silici, chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Díky esenciálnímu oleji bisabololu má tato bylina své protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Heřmánek a jeho účinky:

Zdroj: Youtube

Heřmánek obsahuje také hořčiny, vitamin P - rutin či cholin, který je důležitý pro mozek.

„Bylina podobná kopretině prokazuje silné antioxidační vlastnosti,“ uvádí Rachel Cheathamová z Americké společnosti pro výživu pro web Real Simple, který se zabývá i testováním výrobků pro domácnost. Jeden z antioxidantů heřmánku, apigenin, pomáhá vázat v mozku receptory podporující ospalost a snižující nespavost. Další antioxidanty podporují zdraví srdce a pomáhají snižovat obsah cukru v krvi.


Nahrává se anketa ...

„Heřmánkový čaj je skvělý protizánětlivý nápoj. Snížení zánětu v těle znamená nižší riziko bolestí zažívacího ústrojí, artritidy, autoimunitních poruch, deprese a dalších chronických zdravotních problémů,“ upozorňuje web Real Simple. 

Jak správně připravit heřmánkový čaj? 

K přípravě heřmánkového čaje se používají sušené květy.

  • Na 250 ml vody se použije buď jeden nálevový sáček nebo 1-2 lžičky sušeného heřmánku.
  • Heřmánek zalijeme vroucí vodou
  • Necháme 10-15 minut vyluhovat


„Je vhodné hrneček přikrýt, abychom nepřišli o cenné silice,“ doporučuje web lékárny Dr.Max. Čaj se pije vlažný, před pitím se připravuje vždy čerstvý. Heřmánkový čaj můžete jemně osladit, osvědčená je kombinace s medem.

K vnitřnímu užití jsou vhodné porcované heřmánkové čaje, k zevnímu užití, tedy k obkladům, koupelím nebo oplachům vlasů, si pořiďte spíše čaj sypaný.

Mírní obtíže při nachlazení, špatném trávení i stresu

Nejznámější vlastností heřmánkového čaje je pomoc při nachlazení. Při kašli, rýmě a bolesti v krku pomáhá heřmánkový čaj zmírnit zánět a zklidňuje bolest v krku. Je to také antispasmodikum, což znamená, že pomáhá tlumit kašel.

Pokud má být heřmánkový čaj opravdu účinný, záleží na jeho kvalitě i místě odkud pochází.

„Podpoří normální funkci a uvolnění dýchacích cest. Vhodná je kromě popíjení čaje také inhalace heřmánkového čaje,“ radí web Dr.Max.

Čaj skvěle funguje, když se pije v noci, protože má uklidňující účinky a může pomoci s usínáním.

Heřmánek podporuje relaxaci a má pozitivní účinky na psychiku. „Díky svým zklidňujícím vlastnostem a schopnosti bojovat proti nespavosti může být heřmánkový čaj vysoce účinným prostředkem proti stresu a úzkosti, protože jak mnozí dobře vědí, nespavost a stres jdou ruku v ruce,“ píše web Real Simple.

Jablečný ocet lidé užívají jako prostředek k hubnutí a posílení zdraví
Jedna lžíce zlatavé tekutiny denně posílí zdraví. A bonus? Pomůže vám zhubnout

Podle odborníků je klíčem k těmto účinkům právě každodenní popíjení heřmánkového čaje.

Je vám těžko po vydatném obědě či večeři? Sáhněte po heřmánku, protože čaj z této byliny napomáhá trávení a zlepšuje vstřebávání živin. Účinkuje však i při vážnějších problémech: zmírňuje nadýmání a plynatost, žaludeční křeče, mírní nevolnost, průjem i nepříjemný reflux.

Může pomáhat diabetikům i onkologickým pacientům

O některých vlastnostech heřmánku se mezi lidmi ještě moc neví. Má například blahodárný vliv na srdce. Některé antioxidanty v heřmánkovém čaji, jako jsou flavonoidy, totiž snižují riziko srdečních onemocnění, protože umějí udržovat zdravou úroveň krevního tlaku,  uvolňovat cévy a zlepšovat jejich stav.

Heřmánkový čaj se vaří ze sušených  kvítků této bylinky. Nať, stonek, ani kořen se nevyužívají.Heřmánkový čaj se vaří ze sušených kvítků této bylinky. Nať, stonek, ani kořen se nevyužívajíZdroj: ShutterstockHeřmánek by mohl pomáhat také s hladinou cukru v krvi. I když pití heřmánkového čaje v žádném případě nenahrazuje tradiční léky nebo léčbu cukrovky, výzkum zjistil, že podporuje udržení nižší hladiny cukru v krvi.

„Antioxidant zvaný kvercetin, obsažený v heřmánku, ovlivňuje některé enzymy, které jsou součástí diabetické reakce,“ vysvětluje web Real Simple.

Kvercentin navíc v některých výzkumech prokázal slibné protirakovinné vlastnosti, včetně zmírnění životaschopnosti rakovinných buněk a narušení jejich metabolických procesů.

Malá bylinka však umí pomáhat nemocným rakovinou i zlepšením kvality jejich života.

Podle statistik zánět močových cest  alespoň jednou v životě postihne více než polovinu žen
Jak na zánět močových cest? Více než brusinky pomohou obyčejné bylinky

„Heřmánek může být užitečnou doplňkovou terapií ke zmírnění některých zdravotních komplikací souvisejících s rakovinou. Studie zjistila, že u pacientů s onkologickou léčbou heřmánek pomohl snížit poškození ústní sliznice, kožní komplikace, deprese a zvracení,“ uvádí dietoložka Isabel Vasquezová pro web EatingWell zaměřený na zdravé stravování.

Web však připomíná, že studie vedle heřmánkového čaje využívala i heřmánkové kapsle, sirupy, ústní vody a aromaterapeutické masáže.

Pro zdravou pokožku dospělých i dětí

Heřmánek pravý obsahuje látky, které přispívají k normálnímu stavu pokožky. Když jej budete pít pravidelně, oceníte i jeho antioxidační účinky, které zmírňují projevy stárnutí. Z heřmánku si navíc můžete připravit domácí pleťovou vodu pro citlivou či namáhanou pokožku.

Heřmánkový čaj by neměli pít:

  • lidé s alergií na heřmánek a podobné rostliny
  • lidé užívající warfarin a cyklosporin

Podle bylinkářů omývání pleti heřmánkovým odvarem čistí póry, zjemňuje pokožku a při pravidelném používání po dobu dvou až tří týdnů zeslabí jizvy po akné a skvrny na obličeji.

Pro děti je vhodná heřmánková koupel, která pomáhá od opruzenin a jiných podráždění kůže, uchovává dětskou pokožku příjemně měkkou a podporuje dobrý spánek.

Ženy ocení příznivé účinky heřmánku na děložní křeče, poruchy menstruace a další ryze ženské potíže.

Kašel dokáže člověka potrápit, a to hlavně v noci, kdy nemocnému i jeho okolí brání v klidném spánku
Zatočte s kašlem. Poradíte si s ním pomocí účinných domácích sirupů a směsí

Denně můžete vypít tři šálky heřmánkového čaje. Miminka do půl roku mohou vypít jeden šálek denně.

K nočnímu zklidnění se doporučuje pít heřmánkový čaj 30 až 45 minut před spaním, ale pokud máte tendenci probouzet se v noci a chodit na záchod, vypijte si čaj o něco dříve.