V ČLÁNKU SI PŘEČTETE:
* Jakou funkci plní ledviny
* Když ledviny přestanou fungovat
* Preventivní opatření
* K čemu je dobrý petrželový čaj
* Recept na petrželový čaj
* Pro koho není čaj vhodný
* Kdy pít jen vodu
Ledviny jsou životně důležitým orgánem, na jehož zdraví bychom měli všichni řádně dbát. Projevů, že je něco špatně, si totiž nemusíte vůbec všimnout a během pár dní můžete skončit v nemocnici s akutním selháním ledvin a transplantace či celoživotní dialýza vás nemine.
Proto je tak důležité starat se o své ledviny preventivně a dopřávat jim pravidelnou očistu. Jednou z možností je popíjet čaj z petrželové natě. Obsahuje důležité látky, které pomáhají pečovat o funkci životně důležitého orgánu. Navíc petržel působí močopudně, čímž ledviny pročisťuje a odplavuje z těla toxické látky.
To ale není zdaleka vše, co petrželový čaj umí.
Nahrává se anketa ...
Jakou funkci plní v těle ledviny
Tento párový orgán je pro funkci našeho těla stejně důležitý, jako srdce či plíce a v našem organismu plní několik životně důležitých funkcí. Především však ledviny očišťují naši krev a zbavují ji odpadních látek prostřednictvím moči.
„Kromě vyloučení odpadních látek a regulace vody v organismu umožňuje činnost ledvin normální chemické složení vnitřního prostředí organismu. Správná hladina důležitých látek v krevní plazmě je nesmírně důležitá. Jestliže ledviny správně nepracují, koncentrace těchto látek v plazmě může být změněna, a spolu se zadržováním tekutin může ohrozit život nemocného,“ upozorňuje průvodce laboratorními testy Lab Tests Online.
Ledviny však rovněž vytvářejí renin, který pomáhá udržovat normální krevní tlak a pomáhají aktivovat vitamin D. Jejich role však sahá mnohem dále.
Když ledviny přestanou fungovat
Onemocněním ledvin trpí podle odhadů zhruba každý desátý Čech, přičemž jen málokterý ví, že se u něj choroba právě rozvíjí. Jejich počet navíc dramaticky narůstá. Poškozené ledviny nejsou schopny správně plnit svou funkci a onemocnění se stává chronickým.
Mezi příznaky, které můžete, ale nemusíte pozorovat, podle Všeobecné zdravotní pojišťovny patří:
- únava a pocit nedostatku energie
- obtížná schopnost koncentrace
- snížená chuť k jídlu
- problémy se spánkem či noční křeče
- otoky v oblasti nohou, kotníků a očí
- suchá svědivá kůže
- častější močení
„Onemocnění ledvin však bohužel často nemusí mít žádné příznaky. Až 40 % pacientů, kteří musí být léčeni náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací) má jako první příznak projevy selhání ledvin. Někteří pacienti s onemocněním ledvin mají otoky, někteří mají vysoký krevní tlak, někteří mohou mít krev v moči, nebo výjimečně bolesti v boku,“ říká lékař Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Velkým problémem je, že lidé své onemocnění bez laboratorního vyšetření nemusí odhalit a do ordinací lékařů přicházejí již s chorobami ledvin v pokročilém stádiu, někdy až při akutním selhání ledvin. Přitom včasná diagnóza, kterou může odhalit i základní vyšetření moči na bílkovinu albumin a stanovení kreatininu v krvi, může pomoci vyhnout se transplantaci či případné dialýze. Na vyšetření se můžete zeptat svého lékaře.
Prevence proti onemocnění ledvin
Také však můžete podniknout řadu kroků, které působí preventivně proti onemocnění ledvin. A proč ne zrovna s pomocí té nejobyčejnější bylinky, která má detoxikační účinek, působí močopudně, čímž pomáhá z těla odstraňovat škodlivé látky, a navíc ji můžete mít k dispozici celoročně?
Řeč je o obyčejné petrželce, ze které si můžete připravit léčivý čaj.
„Nálev ze sušených listů petržele bývá často součástí různých bylinných čajových směsí, které se užívají při potížích s močovým ústrojím. Pokud tedy často trpíte zánětem močového měchýře, vyplatí se vám určitě obohatit jídelníček právě kořenem, a hlavně natí petržele,“ tvrdí o podpoře zdraví životně důležitého orgánu laboratoř Synlab.
K čemu je dobrý petrželový čaj
Petržel je zelenina, která je zdraví prospěšná úplně celá, jak kořen, tak i zelená nať. Navíc se listové petrželi daří dobře i doma v květináči na parapetu, takže ji můžete mít k dispozici od jara do zimy. Obsahuje vitamin C, A, železo, draslík, hořčík a je vhodným zdrojem kyseliny listové.
Jak si připravit petrželový čaj s citronem a medem:
„Obsahuje také velké množství chlorofylu, který čistí krev a pomáhá tvořit nové červené krvinky. Díky tomu petržel zlepšuje okysličování buněk. Mimo to působí močopudně, čímž snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a pomáhá jako prevence proti ledvinovým kamenům,“ konstatuje Český rozhlas na svém webu.
Petržel působí jako přírodní diuretikum, které může pomoci s odvodněním a vyšší tvorbě i vylučování moči, potvrzuje i tato studie.
Recept na petrželový čaj
Připravit si čaj, který pomáhá vyplavovat škodlivé látky z těla a pročišťovat ledviny, můžete podle receptu z webu, který se věnuje zdravému životnímu stylu Super zdravě během pár okamžiků.
POSTUP:
- utrhněte čerstvé lístky petržele a nakrájejte nadrobno
- množství zhruba jedné lžíce vložte do hrnečku
- přelijte 250ml horké vody
- nechte 5 minut louhovat
- popíjejte teplé po dobu asi jednoho týdne
Petrželový nápoj může navíc podle webu Farma zdraví údajně pomoci shodit i pár kilogramů, a to díky své schopnosti odvádět z těla zadržovanou vodu. Během pár dní se tak můžete cítit mnohem lehčí.
Pro koho čaj není vhodný
„Zejména těhotným ženám či lidem s aktuálně probíhajícím zánětem ledvin se čaj nedoporučuje. Obsah silic je v petrželi totiž opravdu vysoký, a to v celé rostlině,“ varuje web Asociace českých aromaterapeutů Aromaterapie. Navíc mohou látky obsažené v petrželi vyvolat stahy děložního svalstva, čímž mohou u těhotných žen přispět k předčasnému porodu.
Čaj z petrželové natě by neměli pít ani ti, kteří užívají diuretika, protože může způsobovat nadměrné ztráty vody. Kvůli vysokému obsahu vitaminu K, který se podílí na srážení krve, by se mu měli raději vyhnout i lidé užívající léky na ředění krve.
Při užívání většího množství jakýchkoliv bylinek je vhodné nejprve se poradit se svým lékařem, který dobře zná vaši anamnézu.
Při problémech jen vodu
Pokud však již problémy s ledvinami máte, jakékoliv čaje nejsou podle vedoucího lékaře hemodialyzačního střediska na Nefrologické ambulanci Nemocnice ve Frýdku – Místku doktora Petra Bučka úplně vhodným nápojem.
„Při hyperkalemii (zvýšená hladina draslíku v krvi, která bývá způsobena chronickým onemocněním ledvin, pozn. red.) je k uhašení žízně kohoutková voda nejbezpečnější. Čaje ve větším množství nedoporučuji, mohou obsahovat celou řadu dalších chemických látek, jejichž osud je v podmínkách selhávání ledvin nejistý. Jeden šálek denně by však neměl vyvolat problémy,“ uvedl v poradně na webu Ledviny, který se věnuje zdraví i onemocnění ledvin.