Na úvod jedna dobrá zpráva: Automobily, které disponují pohonem 4x4 a nacházejí se v popředí žebříčku nejlevnějších nových aut v této kategorii, v průběhu letošního roku zatím nezdražovaly. SsangYong Korando, který má čtvrtou nejnižší cenovku, dokonce ještě o deset tisíc korun zlevnil. Koupit si ho tedy můžete od 558 800 Kč.

Ceny dvaceti vybraných modelů auto s pohonem 4x4 uvádíme v popiscích jejich fotografií v galerii.

Je tu ale jeden háček. Suzuki Swift ještě během června přijde na trh v nové generaci a nedá se tudíž očekávat, že by pak bylo k mání se stejnou nebo dokonce nižší cenovkou. Druhý model této značky - malé SUV Ignis se dokonce již přestal vyrábět a nyní se u dealerů dají získat pouze poslední kusy ze skladových zásob.

Po doprodání už zájemci o vůz s pohonem všech kol, kteří mají k dispozici maximálně půl milionu korun, budou moci vybírat jen ze zmiňovaného Swiftu a modelu SsangYong Tivoli.

V přehledu je dvakrát zařazený vůz Dacia Duster. To proto, že právě teď probíhá střídání generací a dealeři ještě mají určitou zásobu exemplářů minulé generace a současně nabízejí i tu zbrusu novou. Současný Duster s pohonem 4x4 je o 32 tisíc korun dražší než jeho předchůdce. Jeho cenovka je na úrovni 598 900 Kč.

Test Dacia Duster 2024:

| Video: Youtube

Zatím starý i nový Duster

Právě Duster je v první dvacítce nejlevnějších čtyřkolek jediný zástupce některé evropské automobilky. Všechny ostatní na svých karosériích vozí loga značek z Koreje nebo Japonska. A pak je tu ještě SUV Kuga, které je označeno modrým oválem amerického Fordu.

Největší výběr (i přes ukončení produkce Ignisu) budou mít zákazníci kupující vozy v autosalonech značky Suzuki. Koupit si tam můžou dokonce i skutečný offroad Jimny. Ten má karosérii připevněnou k žebřinovému rámu a zvládá průjezd opravdu těžkým terénem. Obdobně zkonstruovaný je rovněž vůz SsangYong Musso Grand, který je aktuálně k dostání za méně než tři čtvrtě milionu korun.

V přehledu je jediný vůz, který má místo svého zrodu v České republice. Jedná se středně velké rodinné SUV Hyundai Tucson.

close Hyundai Tucson - od 674 990 Kč info Zdroj: Se svolením Hyundai zoom_in Hyundai Tucson - od 674 990 Kč

Všechny vozy značky Škoda ve verzích s pohonem všech kol, tedy Octavia, Karoq, Kodiaq a Superb se umístily až za hranicí druhé desítky.

Největší podíl mezi dostupnými modely s pohonem všech kol mají auta z kategorie sportovně-užitkových. Dále si lze vybrat z dvou hatchbacků (zmíněného Swiftu a Mazdy 3) a pick-upu od SsangYongu.

V drtivé většině tyto vozy pohání zážehový agregát. Výjimkami jsou končící Duster s dieselovou patnáctistovkou a Musso Grand, který má pod přední kapotou umístěný turbodiesel se zdvihovým objemem válců 2,2 litrů a výkonem přes dvě stě koňských sil.