Jde o jeden z nejvyšších trestů, který za posledních dvacet let okresní soud v Jihlavě udělil.

„Jde o zvlášť nebezpečného recidivistu, který byl již jednou za pokus o znásilnění odsouzen na sedm let,“ odůvodnil nezvykle tvrdý trest předseda soudu Vladimír Sova. Ten k tak vysokému trestu za svou soudcovskou kariéru u okresního soudu sáhl poprvé.

„Společnost je nutno před takovými lidmi chránit a to, co na nejdelší možnou dobu,“ říká Sova.

Miroslav Mátl je protřelý kriminálník, který byl loni v květnu propuštěn na podmínku z vězení. Jenže už v listopadu přepadl ženu v Mahlerově ulici v Jihlavě. Ta se ubránila jen díky slznému spreji a utekla. Při útěku ztratila kabelku, kterou jí Mátl ukradl.

Dívku odvezl autem do lesa

Jeho chvíle měla ale teprve přijít. Letos 10. ledna projížděl autem ulicí Jiráskova, když mu do cesty vstoupily dvě dívky. Nabídl jim svezení, ale jedna z dívek odmítla a odešla. Druhá dívka před soudem vypověděla, že jí Mátl donutil do auta nastoupit.

„Slíbil jí, že jí odveze domů, ale nakonec jí zavezl do lesa u Větrného Jeníkova a tam ji pod pohrůžkou zabití, donutil k orálnímu sexu až do vyvrcholení,“ popsal znásilnění soudce Sova.

Dívku pak odvezl domů a ještě si od ní vzal číslo mobilního telefonu. Ta ale vše okamžitě popsala rodičům. Policie pak poškozeným ženám předložila několik fotografií, podle nichž Mátla obě bezpečně poznaly.

Znalci u Mátla nezjistili žádnou deviantní sexuální poruchu. Trpí pouze agresivitou, která je u něj spojena se zájmem o sexuální zážitky. Vedl běžný život, pracoval jako dělník a žil se svou družkou, k níž se vrátil po příchodu z vězení.

Mátl se před soudem hájil tím, že tvrdil, že dívku neznásilnil, protože s ním šla dobrovolně. To mu ale soud neuvěřil. Soudce Vladimír Sova upozorňuje, že mladé dívky většinou příliš nedají na rady svých rodičů, aby se nepotulovaly samy po městě. „Žádné město není v dnešní době bezpečné,“ podotýká.

Rozsudek nad Miroslavem Mátlem není pravomocný. Odsouzený si ponechal lhůtu na odvolání.