Ti přiváděli od května k zoufalství majitelé obchodů tím, že se do prodejen dostávali úzkým ventilačním okénkem nad hlavním vchodem.

Trojice zlodějů ale zatím přiznala pouze pokus o vloupání do prodejny Snaha v Komenského ulici, při němž byla minulý čtvrtek ráno přistižena.

„Významně nám pomohl náhodný svědek, který viděl jednoho z nich, jak se snaží vypáčit ventilační okénko, a také kamerový systém, kterým jsme monitorovali celou noc podezřelé osoby v centru města,“ prozradil Deníku zástupce ředitele Městské policie v Jihlavě Stanislav Maštera.

„Dva z nich již byli obvinění z trestného činu pokusu vloupání,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Jenže mladíci zřejmě ve svém útoku na prodejny pokračovali i poté, co byli odhaleni. Policisté mají totiž podezření, že stojí nejen za ostatními případy od letošního května do minulé středy, kdy byl stejným způsobem vykraden obchod s oděvy v Husově ulici, ale i za dalšími třemi. Ty se odehrály o uplynulém víkendu. Celkem jde o dvacet případů, kdy pachatelé kradli především hotové peníze.

„Den před vloupáním jsem si v obchodě všiml mladíka, který si ventilační okénko prohlížel. Nenapadlo mě, že si obhlíží místo činu,“ popsal majitel obchodu v Husově ulici Miloš Antoňů. V noci ze soboty na neděli pak byla vykradena prodejna na náměstí Svobody, kde z pokladny zloděj ukradl 37 tisíc korun.

K dalšímu vloupání došlo v ulici Srázná. Ztratily se peníze a doklady, ale i dva fotoaparáty, bruska, vrtačka a další věci za 20 tisíc korun. Ventilačním okénkem vnikl zloděj i do firmy v ulici Stavbařů, ale odtud nic neukradl.

Čeká se na otisky

„Podle dosud zjištěných poznatků všechny tyto případy spolu souvisí. Čekáme na výsledky expertizy otisků prstů, která by měla být hotová v nejbližších dnech,“ upozornil Petr Gruber. Ten tvrdí, že přijali další opatření, která by měla řádění gangu minimalizovat.

Policie navrhovala spolupráci i samotným podnikatelům, ale to se podle Petra Grubera nesetkalo s příliš velkým zájmem.

„Tvrdí, že jsou pojištění a to jim stačí,“ podotkl. Někteří podnikatelé si stěžovali na to, že kamerový systém, který by je měl chránit, není účinný. Jenomže podle policie většina obchodů, kde k vloupáním došlo, byla podle policie špatně zajištěna.