„V týdnu máme přibližně 90 zásahů, o víkendech okolo 220,“ upozornil ředitel krajských záchranářů Lukáš Kettner. Ten dále přiblížil, že velkou část výjezdů tvoří dopravní nehody. Dále pak různé druhy kolapsů či například úrazy způsobené při sportovních a jiných volnočasových aktivitách.

Ohroženi jsou nejmenší

Úrazy se přitom ve své podstatě liší, stejně tak jako jejich příčiny. Ohroženi jsou zejména ti nejmenší, ale také důchodci.

„S poraněními obličeje a hrudníku byla tento víkend převezena na chirurgické oddělení třebíčské nemocnice tříletá dívka, kterou pokousal pes,“ přiblížil ředitel Kettner.

Vyjmenoval i další případy. „V obci Bory byl zraněn čtyřletý chlapec. Se zlomeninou stehna byl transportován do fakultní nemocnice v Brně,“ uvedl.

Konec prázdnin může být rizikový

Víkend si však vyžádal i své oběti. Na Moravskobudějovicku byl sražen autem jednaosmdesátiletý chodec. Na následky zranění, které mu způsobil jedoucí automobil, důchodce nepřežil.

Víkendy jsou také časem odjezdů a návratů z dovolených. Oproti začátku prázdnin ale s končícím srpnem třeba na Jihlavsku dochází i k vyššímu počtu víkendových zranění při dopravních nehodách.

„První prázdninový víkend jsme zaznamenali tři zranění při nehodách, tento víkend jich bylo již devět,“ upozornila mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková.

Na Žďársku je oproti začátku prázdnin evidováno více nehod. Na druhou stranu je však ve srovnání s počátkem července i při nynějším vyšším počtu nehod méně zraněných.

Situace v okrese Pelhřimov je oproti Jihlavsku a Žďársku jiná. Uplynulý víkend se ve srovnání s tím prvním prázdninovým stalo méně nehod. Stejně tak bylo i méně zraněných osob, než kolik jich záchranáři ošetřovali na začátku prázdnin o červencovém víkendu.