„Sérii z posledního týdne odstartovala krádež 70 metrů kabelu z kravína v Ústí, přidalo se několik zmizení napájecích kolejových obvodů a několik krádeží ze staveb či hotových domků,“ popsala mluvčí policie Jaroslava Slavíková.

Celkem zmizel majetek v hodnotě téměř 200 tisíc korun. „Největší škoda vznikla v Bítovčicích, kde do rána zmizely kabely za 63 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí.

Mezi poškozené patří stavební firmy, soukromé osoby, a především České dráhy, kterých se týkalo pět ze třinácti případů. „Zloději se zaměřili na snadno dostupná měděná napájecí lana,“ popsala policejní mluvčí.

„Jejich odcizení dokonce v několika případech vyřadilo z provozu výstražnou světelnou signalizaci na přejezdech,“ popsala Jaroslava Slavíková. To, že nedošlo k žádné nehodě na přejezdu, lze označit za šťastnou náhodu. Přitom je velice těžké kabely udat, výkupny o ně nemají velký zájem.

„Vykupujeme spíš odřezky plechů,“ vysvětlil Jiří Malena, jednatel sběrny surovin Remat. Co se týče případné pomoci výkupen s dopadením zlodějů, mnoho možností se nenabízí. „Nemáme právo chtít po donášejících důkaz o původu materiálu, pouze si zapíšeme údaje z občanského průkazu,“ popsal Jiří Malena.

„Pokud k nám někdo donese podezřelý kus, můžeme ho odmítnout přijmout, když je ale plech rozstříhaný, těžko něco dokážeme,“ dodal.

Jedinou možností, jak sérii trestných činů snížit, je ostražitost. „Doporučuji nenavážet materiál na volně dostupná místa v předstihu, instalovat měděné součástky až na hotové, obydlené domy, nebo alespoň na domy osvětlené fotobuňkou a v neposlední řadě, nebát se upozornit na podezřelý pohyb,“ shrnul zkušený stavař Josef Barták.