V úterý ho ale soud v Havlíčkově Brodě poslal na jeden rok do věznice s dozorem. Účet mu vystavila soudkyně Hana Doubková za dvě krádeže z letošního srpna a září. Mladík se ke krádežím přiznal.

„Dvakrát se vloupal do stejné fary v obci Vilémov. K hlavnímu líčení se nedostavil, přestože měl řádně doručené předvolání. Ani se neomluvil,“ poznamenala pro Deník Hana Doubková.

Jakub H. ve Vilémově neměl kde bydlet. Zdržoval se tam, protože odtud pochází jeho manželka, se kterou má dítě. Proto přebýval na různých místech. Například v opuštěných chatách a rekreačních domech. Na živobytí si přivydělával příležitostnými krádežemi.

 

Auto ukradl, ale později ho vrátil

V květnu se poprvé vloupal do místní fary ve Vilémově-Klášteře. Tehdy na faře ukradl 22 tisíc korun.

Podruhé se vloupal do fary v září. I tenkrát byl úspěšný a peníze našel, přestože byly podle faráře dobře ukryté.

„Vlezl tam přes střechu, když rozbil střešní tašky. Věděl, že jsem odjel asi na týden pryč, tak měl dost času, aby peníze našel,“ prozradil Deníku tamní farář Rostislav Höger, který tentokrát přišel o deset tisíc korun. Zloděj se ale nespokojil jen s penězi a faráři ukradl i auto. To mu sice později vrátil, ale poškozené. Škoda byla odhadnuta na dalších deset tisíc korun.

Jakub H. byl v té době v podmínce, kterou dostal za podíl na vykradení čerpací stanice v Golčově Jeníkově. Proto nyní přišel nepodmíněný trest, který ale ještě není pravomocný. Policisté navíc prověřují, zda Jakub H. nemá na svědomí více trestných činů. Vilémovští mají ještě v živé paměti případ, kdy se zatím neznámý člověk vloupal do rodinného domu na návsi a ze šatníku ukradl asi dvacet tisíc korun. Od té doby ve Vilémově a jeho okolí došlo k několika dalším krádežím.

Podle informací Deníku se o Jakuba H. policisté zajímali i v souvislosti s loupežným přepadením fary ve Skuhravě na Havlíčkobrodsku. Případ se zatím policii nepodařilo objasnit.

Obětí se stal pětaosmdesátiletý farář Jaroslav Moštěk.

„Čekali na mě se zbraní v ruce na chodbě. Stříkli mi do očí sprej. To dělat nemuseli. Copak bych se jim mohl bránit? Chtěli mi svázat ruce, ale prosil jsem je, ať to nedělají, že se chci modlit. Vyhověli mi. Svým způsobem to byli docela hodní lupiči. Dal jsem jim dva tisíce, víc jsem neměl. Nakonec jsem jim podal ruku a řekl sbohem,“ popsal přepadení farář.