„Za zhruba rok, kdy máme testery na omamné látky, je to teprve druhý člověk, který byl usvědčen, že řídil pod vlivem drog. Test byl u něj pozitivní na amfetamin,“ upozornil vedoucí dopravního inspektorátu v Jihlavě Petr Halán.

Jde o muže z Jihlavy, který se policistům přiznal, že si před jízdou aplikoval pervitin.

„Dobrovolně se také podrobil lékařskému vyšetření, kde mu byly odebrány vzorky krve a moči,“ upřesnil Halán.

Podle našich informací hrozí muži trestní stíhání, protože po důkladné prohlídce jeho auta v něm policisté našli další podezřelé látky. Pro jaký trestný čin bude muž stíhán, není zatím jasné. Celým případem se intenzivně zabývají jihlavští kriminalisté. V každém případě, to, že byl dopravní hlídkou zastaven, nebyla náhoda.

„Byl to tip od kriminalistů,“ řekl Halán.

Jednorázové testery na drogy za 700 korun používají jihlavští policisté zhruba rok. Pro to, aby mohli test udělat, potřebují od řidiče vzorek slin, nebo potu. Výsledek je znám do tří minut.

Za zhruba rok, co policisté na Jihlavsku testery používají, odhalili teprve druhého člověka, který měl test na drogy pozitivní. V první případě šlo o dívku, u níž tester také zjistil, že jí v těle koluje amfetamin.

„V této problematice máme speciálně vyškoleného člověka, který instruuje ostatní, jak odhalit lidi, kteří řídí pod vlivem drog. Jde například o to, že u takovýchto lidí je často dechová zkouška na alkohol negativní, ale podle jejich chování lze usoudit, že mohou mít v sobě zakázanou drogu,“ vysvětluje vedoucí jihlavské dopravky Petr Halán.