Ten podle soudu nese největší díl viny na doživotním zmrzačení novorozence při porodu v roce 2004.

Bývalý primář porodnického oddělení Oldřich Eliška, který kvůli nepovedenému porodu stanul před soudem také, odešel od soudu s dvouletou podmínkou a na dva roky mu soud zakázal vykonávat lékařskou praxi.

Pardubický soud o trestech pro oba lékaře rozhodoval v odvolacím řízení v polovině ledna.

„Předchozí rozsudek z Okresního soudu v Havlíčkově Brodě jsme zrušili a ve věci rozhodovali sami,“ upozornil soudce pardubického soudu David Čejka.

 

Odešel z Česka

Mareček i Eliška odešli loni v červenci od soudu v Havlíčkově Brodě s podmínkou a dvouletým zákazem činnosti.

S tím ale krajský soud nesouhlasil a Marečka poslal do vězení, a navíc mu zakázal vykonávat lékařskou činnost na dobu čtyř let.

„Jsme přesvědčeni, že zavinění lékaře Marečka jsou mnohem závažnější než u primáře Elišky. To musí být také adekvátně rozlišeno. Mareček měl od začátku pacientku přidělenou a byl plně odpovědný za celý průběh porodu,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu David Čejka.

„Následek, který pak svým jednáním způsobil, je natolik závažný, trvalý a nevratný, že nás to opravňovalo k tomu, abychom u toho lékaře udělili nepodmíněný trest. Primář Eliška byl za to, co se stalo, zodpovědný až ve chvíli, kdy se v průběhu porodu seznámil se zdravotním stavem pacientky,“ doplnil Čejka.

Rozsudek je pravomocný a není proti němu možné podat odvolání. Odsouzený Mareček může využít mimořádného opravného prostředku a podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek a Mareček by měl nastoupit výkon trestu.

Oldřich Eliška v současné době žije a pracuje v Anglii. Tam vykonává lékařskou praxi. Nic na tom nezmění ani rozsudek pardubického soudu, který mu vyslovil dvouletý zákaz. Ten totiž platí pouze pro území ČR.