Obhájce Jan Herout odeslal hotové psychiatricko-psychologické znalecké posudky na svého klienta Petra Zelenku odvolacímu soudu do Prahy.
Zítra se bude kauzou takzvaných heparinových vražd zabývat vrchní soud.


„Posudky jsou hotové a odeslané. Nemohu se ale k jejich obsahu vyjádřit dřív, než je bude mít k dispozici soud,“ upozornil Jan Herout.


Nové oponentní posudky vypracovali dva odborníci. Maxmilián Kašparů z Pelhřimova a psychiatr Josef Hádlík z Jihlavy.
Herout je ale již nyní zklamán dílčím rozhodnutím odvolacího soudu.


„Soudce vůbec nepředvolal našeho znalce, aby své závěry přednesl. Nevím, proč se tak soudce rozhodl, ale nechápu, proč mi v Hradci vyčítali, že jsem nenechal udělat oponentní posudky,“ reagoval na rozhodnutí vyšší soudní instance Jan Herout.


Otec je připraven na vše


Otec Petra Zelenky je ale zatím v klidu.


Pro Deník řekl, že do Prahy jede s přesvědčením, že soud bude chtít znát pravdu a buď bude ve věci rozhodovat sám, nebo vrátí případ do Hradce Králové.


„Pro mě nejsou přijatelné jiné možnosti. Potom by pravděpodobně přišly na řadu výslechy i našich znalců. Jsem ale taktéž připravený na možnost, že mému synovi vrchní soud doživotní trest potvrdí,“ řekl Bohumil Zelenka.


Ten také nechtěl komentovat závěry znalců, ale naznačil, že jeho syna přirovnali k hasiči pyromanovi, který chtěl mít akci a pak se na ní aktivně podílet.
Znalci se ve svých posudcích vyjádřili i k tomu, zda je z jejich pohledu Zelenka za své činy duševně odpovědný. Obhájce Jan Herout to odmítl komentovat.


Petr Zelenka byl zatím nepravomocně odsouzen na doživotí za sedmnáct případů vražd a pokusů o ně v havlíčkobrodské nemocnici.


Bezmocným pacientům, kteří byli v umělém spánku, píchal neordinované dávky léku na ředění krve Heparin, na který podle soudu v Hradci Králové zemřeli.