Jedna z pracovnic hospice je totiž podezřelá, že bez vědomí lékaře podávala těžce nemocné pacientce z Jihlavy opiát Sevredol, který se používá k tlumení velkých bolestí, podléhá přísné kontrole a lze ho získat pouze na lékařský předpis. Hospic je navíc podezřelý z toho, že k léku přišel nelegálně.

Podle odborníků může předávkování tímto lékem dokonce způsobit okamžitou smrt. „Kdyby pacient pozřel větší dávku léků, mohl by do půlhodiny zemřít na zástavu dechu,“ podotkl Ivan Pavlík z Ambulance léčby bolesti v Bruntále.

Na celý případ upozornila praktická lékařka z Jihlavy. „Nikdy jsem se s něčím podobným nesetkala a považuji to za velmi závažnou věc, protože podávání takového léku laikem je nepřijatelné,“ vysvětluje Doubková. Ta na vše přišla zcela náhodou. Při návštěvě pacientky u ní doma si všimla krabičky od opiátů.

Zatím není nikdo obviněn

„Případ zatím šetříme pro podezření z trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů. Zatím nebyl nikdo obviněn,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Kriminalisté nyní zjišťují, jak hospic k opiátům, které podléhají přísné evidenci, a kontrole přišel, kolika pacientům je dával a jaký vliv mohly mít opiáty na pacienty. Policie si již vyžádala například seznam všech pacientů hospicu a to i těch, kteří již umřeli. Podle evidence také prověřují šarži zadrženého léku. Zatím není vyloučeno ani to, že může jít o nelegální obchod s opiáty a běžnou praxi hospicu, který se tak snažil ulevit od bolesti umírajícím lidem za tichého souhlasu příbuzných. Jihlavská lékárnice Marie Svobodová poukazuje na to, že opiát mohl hospic získat i po jiném pacientovi, o kterého se staral, a již zemřel.

„Mohlo by se také jednat i o jistý druh euthanasie,“ řekl Deníku zdroj zasvěcený do případu, který si s ohledem na citlivost kauzy nepřál být jmenován.

Deník zjistil, že hlavní podezřelou v celém případu je ředitelka Střediska hospicové péče Iva Kondýsková.: „Nebudu se k tomu vyjadřovat, ale z lidského pohledu jsem neudělala nic špatného,“ řekla Kondýsková.

Předseda hnutí Vojtěch Zikmund si uvědomuje, že jde o závažný případ, kvůli kterému může hospic přijít o životně důležité dotace a finanční dary od sponzorů, o kterých v současné době jednají. „Bohužel jsem si vědom toho, že to budeme těžko vysvětlovat, ale tady jde o jeden případ, který již má v rukou policie,“ komentoval věc předseda Vojtěch Zikmund.