Ti ho pak odvezou na záchytku, kde jedna noc stojí čtyři tisíce korun, tedy stejně jako přespání v prezidentském apartmá hotelu Gustav Mahler v Jihlavě. Přesně takhle to praktikuje R. T. již pět let. A dá se říci, že úspěšně.

To, že cela záchytky se dá jen těžko srovnat s luxusem hotelu, mu velké vrásky na čele nedělá, protože za speciální ubytování, které měl i s odvozem, nezaplatil od roku 2003 dodnes ani korunu.

Řeč je o nejčastějším klientovi protialkoholní záchytné stanice na Vysočině a možná že i za jejími hranicemi. Za pět let do dneška byl na záchytce již čtyřiačtyřicetkrát a jeho průměrná hladina alkoholu v krvi se pohybuje kolem čtyř promile. Konkurovat mu může už jen třiatřicetiletý muž ze Staré Říše, kterému lékaři naměřili neuvěřitelných 5,1 promile alkoholu. „Oba patří mezi rekordmany záchytky,“ potvrzuje mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

O stálém zákazníkovi ale mluví jen v superlativech. „Není to žádný „rapl“. Vždy se chová klidně, a není nijak agresivní. Možná je to i tím, že policii na sebe většinou volá sám,“ myslí si Málek.

Dal si půl roku pauzu, byl ve vězení

Známá firma se dokonce půl roku na záchytce neobjevila, a to proto, že byl R. T. ve vězení. Pro policii je to totiž stálý klient. Jedním kliknutím myši v databázi přestupků policejní mluvčí Jaroslava Slavíková zjistila, že za poslední dva roky ho policisté na záchytku odvezli osmadvacetkrát. V jednom případě dokonce volal lékařskou záchranou službu, protože měl zranit nožem svého kamaráda.

O nic tragického ale nešlo. R. T. má hlášen trvalý pobyt na adrese Masarykovo náměstí 1, ale policisté pro něj většinou jezdí do ulice Mahenova, a není vyloučeno, že na jejich operačním středisku právě teď drnčí telefon, na jehož konci se ozve: „Tady R. T., přijeďte si pro mě…“

--------------

Počet zachycených osob za III. čtvrtletí 2008