Ta už je obviněna z toho, že si nelegálně opatřila opiáty, které pak podávala bez vědomí ošetřující lékařky minimálně jedné nevyléčitelně nemocné klientce z Jihlavy. Za nedovolené držení omamných látek a jedů Kondýskové hrozí až pět let vězení.

To ale není všechno. Až nyní vychází najevo, jak zvrhlé praktiky hnutí používalo. Ve chvíli, kdy se informace o neoprávněném podávání opiátu Sevredol dostaly na veřejnost, snažila se za sebou Kondýsková zametat stopy.

Po manželovi těžce nemocné ženy chtěla, aby jí podepsal, že si lék Sevredol, který podléhá přísné kontrole a lze ho získat pouze na speciální opiátový recept, opatřil sám. Snažila se tím přenést veškerou odpovědnost na něj. Manžel to ale neudělal. Naštěstí, protože jinak by se sám nevědomky vystavil trestnímu stíhání.

Jak to víte?

„Tyto informace mám. Kdyby to tehdy manžel podepsal, je velmi pravděpodobné, že by místo Kondýskové byl dneska obviněn on,“ řekl Deníku jihlavský Okresní státní zástupce Arif Salichov. Ten také podotkl, že se policie touto okolností bude zabývat.

„Myslím ale, že to ze strany paní Kondýskové není jednání, které by mohlo být trestné,“ podotkl Salichov. Trestné sice možná nebylo, ale podle příbuzných určitě silně neetické až neuvěřitelné.

A jak celou věc Deníku vysvětlila sama Kondýsková? Ze všeho nejvíc ji zajímalo, odkud tuto okolnost Deník ví. „Jak to víte? To už je dávno,“ přiznala se Kondýsková, ale dál to odmítla vysvětlit: „Nelíbí se mi, že mě neustále propíráte. Mám vás plné zuby a nebudu vám na nic odpovídat,“ reagovala podrážděně Kondýsková a přerušila telefonický hovor.

Jednáním Kondýskové se zabýval také krajský úřad, který v kauze již jedno trestní oznámení podával. „Jsou to pro nás nové skutečnosti, proto byl vypracován zápis a neprodleně rozšířeno trestní oznámení o nové informace,“ konstatoval Jiří Vondráček, dosluhující krajský radní pro oblast sociálních věcí.

Celý případ má ještě další rozměr. Těžce nemocná devětapadesátiletá žena, které Kondýsková dávala opiáty a injekce s analgetiky, zemřela. Minulý týden v pátek měla pohřeb.

Příbuzní ani policie ale její smrt s neordinovaným podáváním opiátů zatím nespojují. Manžel se hospicového hnutí zastal a s médii odmítl komunikovat.