„Chtěla jsem jí pomoci od bolesti,“ hájila se již před časem Kondýsková. Nad odborností a zkušenostmi Kondýskové, která nemá lékařské vzdělání, se ale vznáší stín pochybnosti. Ošetřující lékařka těžce nemocné ženy z Jihlavy Marta Doubková je přesvědčena, že Kondýsková pacientce způsobila neoprávněným podáním opiátu vážné zdravotní problémy, které mohly skončit smrtí už tehdy. „Život jí zachránila její příbuzná, která jí od problémů včas pomohla,“ uvedla Doubková.

Účelové podání

Podle informací Deníku šlo o to, že nemocná žena trpěla v době užívání opiátu zhruba čtrnáctidenní zácpou. Když se o tom dozvěděla její příbuzná, která má zdravotnické zkušenosti, začala okamžitě jednat. Když nepomohla opatření k přirozenému vyvolání potřeby, musela ji spustit jiným způsobem.

„Šlo o dny, možná hodiny a žena mohla zemřít na ucpání střev,“ upozorňuje Doubková. Podle ní může za střevní problémy neodborné podání opiátu Sevredol, který je znám svými vedlejšími účinky, které často způsobují u pacienta zácpu.

Proto se v kombinaci s tímto lékem indikuje také projímadlo. To ale Iva Kondýsková neudělala. „Musím zopakovat to, co jsme již jednou sdělili, že paní Kondýsková má dlouhodobé zkušenosti s indikací léku Sevredol,“ vysvětlil Deníku předseda hospicu Vojtěch Zikmund a dodal, že tvrzení lékařky jsou účelová, aby poškodila jejich hnutí.

To samé si myslí i lékař z Masarykova onkologického ústavu v Brně Ondřej Sláma, na kterého se vedení hospicu jako na odborníka odvolává. „Jednání příbuzné, která u pacientky stolici po tolika dnech vyvolala, bylo velice správné. Musím se ale ohradit proti tvrzení paní doktorky, že šlo o akutní a život ohrožující stav. Nedá se přesně říci, po jaké době by byly tyto problémy smrtelné. U každého je to individuální,“ řekl Ondřej Sláma. Ten se také zastal Ivy Kondýskové v případě podávání opiátu a případné spekulace o předávkování tímto lékem. „Pacienti s bolestmi berou až šest tablet Sevredolu denně. Pokud by se někdo chtěl předávkovat, musel by sníst najednou tři krabičky,“ vysvětluje Sláma. V jedné krabičce Sevredolu je přitom třicet tablet.

Všechny tyto okolnosti prověřuje policie a své stanovisko řeknou i soudní znalci. Ti budou mít za úkol také posoudit, zda Iva Kondýsková způsobila pacientce podáním Sevredolu nebezpečné střevní potíže. „Pokud se to ukáže jako opodstatněné, velmi to zvyšuje nebezpečnost jednání pracovnice hospicu,“ uvedl pro Deník Okresní státní zástupce Arif Salichov z Jihlavy. Iva Kondýsková si již převzala obvinění z trestného činu neoprávněného nakládání s omamnými látkami. V nejbližší době ji čeká další výslech. Policie stále zjišťuje, kde ředitelka hospicu k opiátům přišla.

Spekuluje se o tom, že je získala od klientů hospicu, kteří již zemřeli. Deník také zjistil, že se Kondýsková po provalení skandálu snažila svalit vinu na rodinu, když chtěla po manželovi těžce nemocné pacientky, která minulý týden zemřela, aby jí podepsal, že si lék Sevredol opatřil sám.

Ten to ale odmítl. V případě uznání viny před soudem hrozí Ivě Kondýskové až pět let vězení a zákaz činnosti.