Několikrát trestaný Mikuda byl žalobcem označen za společensky vysoce nebezpečného, protože se dopustil nejhoršího jednání, kterého se lze na silnici jako řidič dopustit. „Řídil v opilosti, jel rychle, způsobil smrt a navíc z místa nehody utekl a zraněnému neposkytl první pomoc,“ konstatoval státní zástupce Zdeněk Novák.

Mikudu dopadla policie až několik hodin po nehodě, jak spí na půdě domu v obci Malé, kde bydlí. Policii tvrdil, že si nic nepamatuje. K nehodě mělo dojít loni v noci 31. ledna. Mikuda přiznal, že před jízdou byl v hospodě a vypil tam jedno a půl piva.

Podle znalců byl Mikuda v době nehody příčetný a nese plnou odpovědnost za nehodu i za to, že zraněnému nezavolal pomoc. Nutno podotknout, že podle znaleckých posudků by zraněnému spolujezdci vzhledem k těžkým zraněním nepomohla ani okamžitá laická pomoc. Podle soudu to ale obžalovaný v tu chvíli nemohl vědět.

Soud v pondělí rozhodoval v nepřítomnosti obžalovaného, protože ten k líčení nepřišel. Manželka mrtvého spolujezdce v soudní síni plakala a po jednání se svěřila, že očekávala přísnější trest. „Čekala jsem, že dostane alespoň čtyři roky,“ svěřila se Deníku.

Tragédie je o to větší, že při nehodě zemřel otec tří malých dětí. Viník musí pozůstalým příbuzným dohromady zaplatit bezmála sedm set tisíc korun jako odškodné. Soud také Mikudovi, který dokonce loni skončil ve vězení za jiný trestný čin, zakázal řídit motorová vozidla na sedm let. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání. Mikuda se může odvolat do osmi dnů od doručení rozsudku.