O téměř půl milionu korun připravili letos podvodníci na Jihlavsku už šest seniorů. Podle policistů těchto případů na celé Vysočině stále přibývá. Na svědomí je mají jak jednotlivci, tak i organizované skupiny.
Podvodníci přicházejí do domovů důvěřivých seniorů s již připravenou legendou. „Na svoji oběť se například obracejí s žádostí o vodu k pití či do auta, nebo zda by si u nich mohli zajít na toaletu. Jeden z pachatelů pak odvede pozornost poškozeného hovorem a další vstoupí do domu, kde hledá uschované peníze,“ popsala nejčastější scénář krádeží policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Další lstí, kterou podvodníci při okrádání důchodců často používají, je podle policistky to, že se vydávají například za pracovníky úřadu, kteří do domů seniorů přijdou s tím, že jim chtějí vrátit přeplatky za daně.
„Před poškozeného pak peníze skutečně předloží a požadují vrácení zbývající částky. Když zloděj zjistí, kde má dotyčný peníze uloženy, začne se pohybovat po domě a v nestřeženém okamžiku odcizí veškerou finanční hotovost,“ uvedla Jana Kroutilová a dodala, že mezi další způsoby okrádání starých lidí patří i nabízení nejrůznějších služeb, jako je například broušení nožů či výhodné nákupy.
Policisté radí: Vše si zapište
Před nebezpečnými podvodníky varují své klienty také pracovníci v domovech pro seniory na Jihlavsku.
„Zrovna před měsícem jsme tu měli takové povídání na toto téma. Lidem stále říkáme, aby byli opatrní a nevěřili cizím lidem, protože zloději by jejich důvěřivosti mohli zneužít,“ řekl reportérům Deníků ředitel Domova pro seniory v Telči Miloš Roudenský.
Lidé, kteří se i přes veškerá varování policistů i svých blízkých stanou obětí podvodníků, by si vždy měli podle policejní mluvčí Jany Kroutilové napsat na papír jejich popis a typ vozidla, kterým odjeli – registrační značku a barvu.
„Takové indicie totiž mohou policistům při objasňování trestného činu velmi pomoci,“ vysvětlila.